Kolesterolü düşürmek, Marek hastalığının yayılmasını azaltabilir.


Kolesterolü düşürmek, Marek Hastalığının yayılmasını azaltabilir.(*)

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Araştırmacılar, kolesterol üretimi ve taşınmasının, Marek hastalığı virüsünün (MDV) kümes hayvanı hücrelerini nasıl etkilemede çok önemli bir rol oynadığını saptamışlardır.

Çalışmalarda ayrıca, bu yolda yer alan bir proteini inhibe etmenin, virüslerin çoğalmasını ve hücreler arasında yayılmasını azaltabileceğini fark edilmiştir; bu, hayvanlar arasında viral bulaşmayı önlemek için kolesterol yollarını kesintiye uğratan yeni antivirallerin ve aşıların önünü açabilir.

Küresel kümes hayvanı endüstrisine yılda 1 milyar dolardan fazla mal olduğu tahmin edilen Marek hastalığı, kanser ve immun sistemi baskılamaya neden oluyor. Birleşik Krallık’taki Pirbright Avian İmmünoloji Grubundaki araştırmalar, MDV’nin, çoğalmak için kümes hayvanı hücre lerinin kolesterol yolunu tam olarak nasıl ele geçirdiğine derinlemesine araştırmalarında bulgular, MDV’nin hücrelerin kolesterol içeriğini arttırdığını ve kolesterolü hücre etrafında taşıyan lizozomla ilişkili membran proteini 1+ (LAMP1)  ‘e neden olan bir proteini yukarı regüle ettiği saptanmıştır. 

Bilim adamları ayrıca, LAMP1’in viral replikasyonun ayrılmaz bir pa çası olan glikoprotein B olarak bilinen bir MDV proteini ile etkileşime girdiğini de göstertmişlerdir. LAMP1 geni kapatıldığında, MDV replikasyonu ve hücreden hücreye yayılım azalmıştır.  Bu da LAMP1’in MDV enfeksiyonun  da hayati bir rol oynadığını gösterir.

DİĞER HABERLER
Tavuk Dünyası yılın ilk 8 ayında %50’nin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi

Avian Immunology Grup başkanı Dr. Shahriar Behboudi şunları söylemişdir: “Araştırmamız, MDV’nin LAMP1’i diğer hücreleri enfekte etmek için kendi proteinlerinden birini taşımak için kullandığını gösteriyor. LAMP1’i üreten geni devre dışı bırakarak, bu hayati MDV proteininin taşınmasını önledik ve bu nedenle virusunn yayılma kabiliyetini engelledik.”

(*):Tony McDougal (PoultryWorld).


4 Şubat 2022. 10:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x