Kontrolsüz Üretim ve Büyük Rekabet Yumurta Sektörünü Felç Etti…!


Bütün Dünya kriz yaşarken bile altın çağını yaşayan yumurta sektörü kontrolsüz büyüme ve üretim nedeniyle bir yılda yüzde elli fiyat düşüşü ile büyük sıkıntılara neden oldu.Türkiye’de yaşanan büyük rekabet ihracata da yansıdı ve fiyatlar maliyeti zorllayacak oranda aşağıya çekildi.

 

Billindiği gibi geçen haftanın en büyük olayı öğrenci olaylarında ki yumurta atma protestosu idi.Yumurta atma protestosu ile gündeme oturan bu en ucuz ve bol protein kaynağı ürün, son günlerde Türkiye’de yaşanan büyük rekabet sonucu fiyatlarını maliyetleri zorlayacak oranda aşağıya çekerek üreticilerini süyük kayıplara uğrattı.

 

Global kriz nedeniyle bütün ürünlerde fiyatlar aşağıya indirilirken yumurta bunun tersine büyük ilgi ve talep karşısında altın çağını yaşamaya başladı.Bunun tersine bugün krizi aşan bütün sektörler fiyatlarına zam yaparken yumurta sektörü fiyat indirimi ile karşı karşıya kaldı.

 

Ülkemiz halen 1300 irili ufaklı işletme ile 14 milyar yumurta üreterek dünya’da 11.sırada bulunuyor.Kısa sürede 11 milyarlık üretimin 14 milyara çıkmasının yanında yumurta fiyatları düşmesine rağmen satış yerlerindeki etiketler değişmemiş ve bu durum tüketicinin tepkisine neden olmuştur.Geçen hafta 10 kuruşa kadar düşürülen en iri yumurtanının orta boyu bile semt pazarlarında 20-25 kuruş arasında satılınca tüketicinin tepkisi daha çok oldu.

 

Tüketim aynı oranda artmayınca yem girdilerin de yükselmesi yumurta fiyatlarını sürekli aşağıya çekti.Böylelikle uzun süredir devam eden rahatlık bir anda üretimin zararına döndü.

 

Bu konu ile ilgili olarak “Para”Dergisi’ne açıklama yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala sektörden hayli endişeli olduğunu belirterek şunları söyledi “Sektör kontrolsüz bir kapasite artışı yaşıyor.Üretim planlamasının mutlaka yapılması gerekiyor.yumurta piyasası iki yıldır istikrarlıydı.Bu durumu kontrolsüz yatırımlar bozdu.Üretim 11 milyardan 13 milyarlara geldi.Üretim planlaması için 2005 yılında üretici birlikleri kurulmuştu.Ancak bu birliklere yetki verilmediği için işlevsiz kaldılar.Üretim planlarını bakanlık ve birlikler birlikte yapmalıydı.Ama bu olmadı.Gelişmiş ülkelerde üretim belirli bir seviyeye geldiğinde yatırımlara kontrollü olarak izin verilir.Böylelikle cazibesi azaltılır,yatırım zorlaştırılır.Böylelikle mevcut yatırımcılarda korunur.Maalesef bu konuda bakanlık adım atmadı.Birliklerin görüşleri bile alınmıyor.Böyle olunca da üretici birliklerinin çoğu tabela birliği haline geldi.Güçleri zayıfladı ve aidat bile toplayamaz duruma geldiler.Tarım Bakanı Mehdi Eker dahil müsteşar ve ait birimlerine derdimizi anlattık ve anlatmaya devam edeceğiz.

 

KIRAN KIRANA REKABET

 

Bir dönem yumurta fiyatlarında istikrar vardı.Hem üreticinin hem de tüketicinin memnun olduğu seviyeler yakalanabilmişti.Bu yılın başından itibaren yumurta fiyatlarındaki ciddi bir düşüş yaşandı.Geçen yıl aralık ayında 16-17 kuruş olan  yumurta fiyatları şu sıralar 10 kuruş civarında seyrediyor.

 

Bu durum aynen ihracata da yansımış durumda. Geçen yıl 360 adetlik bir box yumurtanın fiyatı 35 Amerikan dolarından 25 dolara gerilemiş durumda.Bunun en büyük nedeni de sektörde yaşanan plansız üretim ve kıran kırana girilen rekabet.Türkiye’nin her bölgesinde üretim artışı var.Ancak Afyon,Konya,Bursa ve Bandırma’da artışlar daha fazla.Böyle devam ettiği sürece bir çok üreticinin sonunun iyi olmadığı görünüyor.Piyasanın bozulmasını göz önüne alan alıcılar vadeleri 35 günden 50 güne çıkardılar.

 

Tavuklar birkaç yıldır döviz yumurtluyorlardı.Yıllık yumurta ihracatı 100 milyon doların üzerine çıkmıştı.İhracatın göz bebeği Irak.İhracatımızın yüzde 90’ı bu ülkeye yapılıyor.Haftada 140 tır Irak’a yumurta taşıyor.Irak ana pazar olunca diğer ülkelere pek ilgi gösterilmedi.

 

Yumurta ihracatının komşu ülkelere daha kolay yapıldığını söyleyen Derya Pala’nın bu konudaki görüşleri ise şöyle “Birleşik Arap Emirlikleri,Katar,Kuveyt gibi ülkelere de ihracat yapabiliriz.Ancak oralarda volüm ve fiyatlar tutturulamıyor.Biraz zaman alacak.Diğer ülkeleri de inceliyoruz.bu yılın ilk dokuz ayında 88 milyon dolarlık ihracat yapıldı.Yıl sonuna kadar 130 milyon dolara ulaşacağımızı sanıyorum.Ancak burada bir durumu açıklamak istiyorum.ihracatımız artarken fiyatlarımız düşüyor.İç payasadaki sıkıntı sürerken herkes ihracata yöneliyor.35 dolar olan 360 adetlik yumurtanın kolisi 25 dolara geriledi.Bu çok tehlikeli bir durum.Rekabet ihracata da yansıdı”

 

MARKALI YUMURTALAR

Keskinoğlu,Kaytaş.Aybar.Lezita,Güres,Pekin,Kor,CP,Ülke,Türe,Eggy,Şirin (Çorum),Yavuzlar ve Kumbasar.

 

KİŞİ BAŞI TÜKETİM (Adet)

Japonya :330
İsrail : 300
ABD : 250
AB Ülkeleri 250
Yunanistan : 180
Türkiye : 140
Dünya Ortalaması : 144


Yazan - 13 Aralık 2010. Kategori GIDA, YUMURTA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x