Konya Ovası’nda yağışlar yüzde 89 artış gösterdi


yagislar_ovada_etkili_oldu_h1934

 

 

 

 

Konya Ovası’nda bu üretim döneminde yağışların önceki döneme göre yüzde 89, uzun yıllar ortalamasına göre de yüzde 30 artış gösterdi

 

 

Tahıl Ambarı olarak nitelendirilen Konya Ovası’nda bu üretim döneminde yağışların, önceki döneme göre yüzde 89, uzun yıllar ortalamasına göre de yüzde 30 artış gösterdiği belirtildi.

 

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Konya’nın Eylül-Aralık 2014 tarihlerinde ve Ocak-Şubat 2015 tarihlerinde oluşan yağış miktarları, sıcaklık, nem, yer altı ve yer üstü su seviyeleri ile toprak nemi değerlerinin, kuraklık açısından değerlendirildiği belirtildi.

 

Bölgede 2014-2015 üretim sezonunda Eylül ayından itibaren yağışların etkili ve yeterli olarak gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Bir önceki yıldan dolayı hububat ekim alanlarında yetersiz olan toprak nemi, daha ekim zamanı başlamadan uygun ve normal hale gelmiştir. Ekim işlemleri Kasım ayın sonlarına kadar devam etmiştir. Bir önceki yıla göre hububatta çimlenme ve çıkışlar problemsiz olarak gerçekleşmiştir. Erken ekim, kış aylarının mutedil olması ve kök çalışması devam etmesi nedeniyle bazı hububatların sapa kalkmaya davrandığı görülmüştür. Bu şekilde boy yapan hububatların üst yapraklarında soğuk nedeniyle hafif bir zarar meydana gelmiştir. Şubat ayı sonu itibarla bakıldığında genel olarak güzlük ekilen hububatların gelişmelerinde önemli bir problemin olmadığını gözlemlenmektedir. Bir önceki üretim sezonunda yağış yetersizliğinden dolayı hububat çimlenme ve çıkışlarında problemler meydana gelmiştir. Hububat ekiminden şubat ayı sonuna kadar kar yağışı ve yağmurların etkili ve yeterli olması hububatın su stresine girmesine engel olmuştur. Mart, nisan ve mayıs aylarında yağışların yeterli olması durumunda tarımsal anlamda kuraklık ve ürün kaybı olmayacaktır.”

 

Yağışlar yüzde 89 artış gösterdi

 

İçinde bulunan 2014-2015 döneminde güzlük hububatın üzerine düşen yağış miktarının 28 Şubat itibarıyla 331,8 milimetre olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Bir önceki üretim dönemine göre yağışlar, yüzde 89 artış gösterirken, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 30 artış göstermiştir. Şubat ayı sonu itibarıyla meteorolojik ve tarımsal kuraklıktan bahsetmek mümkün değildir. Güz yağışlarının normallerin üzerinde seyretmesi ve toprak neminin uygun olması nedeniyle üreticilerimiz tarlaları nadasa bırakmak yerine ekim yapmayı planlamaktadır. Bu sebeple ekim alanlarındaki artışın yüzde 1’in üzerinde olabileceği, verim ve kalitenin de artacağı tahmin edilmektedir.”

 

Yağışların yeterli olması nedeniyle Apa Barajı’nın yüzde 88, Beyşehir Gölü’nün yüzde 81, Altınapa Barajı’nın yüzde 83, Çavuşçu Depolaması’nın yüzde 41, İvriz Barajı’nın yüzde 55, Suğla Depolaması’nın yüzde 88, Sille Barajı’nın yüzde 102’lik doluluk oranlarında olduğu bildirildi.  AA


Yazan - 21 Mart 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x