Köpek balığının görünmezlik numarası


Küçük boyutlara sahip ‘parlak pullu fener köpekbalığı’nın, kendisini diğer yırtıcı hayvanlardan korumak için bir çeşit ‘görünmezlik kalkanı’ geliştirdiği anlaşıldı.

Küçük köpek balığının büyük bir sırrı var: Görünmezlik… Pulları aracılığıyla ışığı yansıtarak okyanus derinliklerinde parlaması ’görünmezlik pelerini’ işlevi görüyor ve bu özellik hayvanı diğer büyük yırtıcılardan koruyor.

Bu olağanüstü özelliğin, 65 ila 75 milyon yıl önce köpek balığının ilk kez derin okyanus sularında yaşamaya başladığı dönemde evrimleştiği tahmin ediliyor.

Japonya’nın güneyindeki sularda yaşan canlının bu doğal ışık gösterisinin kaynağı ise balığın ‘photophore’ adı verilen ışık yansıtıcı organları. Bu sayede görünmezlik pelerinini en yararlı şekilde kullanabiliyor.

ALTTAN BAKILDIĞINDA SİLÜETİ KAYBOLUYOR
Parlak pullu köpek balığının görünmezlik özelliğinin, bu balık ile aynı aileden olan ‘kadife karınlı fener balığı’ üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda keşfedildiği ortaya çıktı.

Söz konusu çalışmanın ‘The Journal of Experimental Marine Biology and Ecology’de (Deneysel Deniz Biyolojisi ve Ekoloji Gazetesi) yayınlanmasıyla köpek balığının istediğinde görünmez olabildiği resmen kanıtlanmış oldu.

Yapılan araştırmalar ile köpek balığının vücudunun 9 farklı bölgesinden ışık yayabildiği saptandı. Balığın karın boşluğundaki bölgenin görünmezlik özelliğine katkıda bulunduğu ifade edildi. Vücudunun diğer bölümlerinden göğüs yüzgeçleri, cinsel organı, gövdesinin yan bölümleri ve kuyruğu ise balığın en çok parlayan bölgeleri. Balık çiftleşmeye hazır olduğu sinyalini de parlama özelliği sayesinde iletiyor.

DİĞER HABERLER
Veteriner Hekimliği eğitim ve öğretiminin başlangıcının 171. yılı

Bilim adamları görünmezlik özelliğinin sinirler ve hormonlar aracılığıyla kontrol edildiğini düşünüyor.

DİĞER OKYANUS CANLILARINDA DA OLABİLİR
Şimdi ise, tarih öncesi çağlardan bu yana yaşamını sürdüren diğer derin okyanus canlılarında da aynı özelliğin olabileceği konuşuluyor. Söz konusu bilimsel gelişmenin, bilim adamlarının yıllardır üzerinde çalıştığı köpek balıkları evrim teorisi ile uyuşması da büyük sevinç yarattı.

Köpek balığı ailesinde 33 farklı tür bulunuyor ve daha binlerce çeşit canlı, okyanus derinlikelrinde keşfedilmeyi bekliyor.

 


6 Ağustos 2011. 07:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x