Kosova’da İftar Bir Başka


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kosova ziyareti kapsamında Prizren şehrinde temaslarda bulundu. Çelik, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığını (Türk Taburu) da ziyaret etti. ( Erkin Keçi - Anadolu Ajansı )

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir dizi program gerçekleştirmek üzere Kosova’yı ziyaret etti.

 

Bakan Çelik, 25-26 Haziran tarihlerindeki programın ilk gününde, başkent Priştine’de Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava ile bir araya geldi.

 

Kosova İslam Birliği’ndeki görüşmede, ramazan ayında Kosova’yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik,  Türkiye’nin Kosova’ya ve Kosova halkına ayrı bir önem ve değer verdiğini kaydetti.

 

Tırnava ise Türkiye’nin Kosova’ya sağladığı destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, iki ülke arasında farklı alanlarda devam eden iş birliğinin mükemmel olduğunu söyledi.

 

Naim Tırnava ayrıca, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Priştine’de inşa edilecek caminin inşaatına da ramazandan sonra başlanacağı konusunda Bakan Çelik’e bilgi verdi.

 

Tırnava ile görüşmesinin ardından Priştine yakınlarındaki Mazgit köyünde bulunan Sultan I. Murad Hüdavendigar’ın türbesini de ziyaret etti.

 

İlgililerden türbe hakkında bilgi alan Çelik, daha sonra türbenin yanındaki Sultan I. Murad Hüdavendigar Türbesi Selamlık Binası Kültür ve Tanıtım Evi’ni de gezdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sağda), Kosova'nın başkenti Priştine'deki temasları kapsamında Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava (solda) ile bir araya geldi. ( Vedat Abdul - Anadolu Ajansı )

Burada Kosova ziyareti hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Çelik birçok kez Kosova’ya geldiğini anımsatarak, burada kendisini hiçbir zaman yabancı hissetmediğini dile getirdi.

 

Bu tür ziyaretlerin iki ülke halkları arasındaki birlik ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olması temennisinde bulunan Çelik, şunları kaydetti:

 

“Geçmişte ecdadımız buradaydı, burada at koşturdu. Asırlar öncesinde buradan dünyaya çağdaş medeniyetin ne olduğunu gösterdi. Kimsenin diniyle, diliyle, ırkıyla uğraşmadı. Buradaki zulme uğrayanların imdadına yetişen ecdadımızın torunları olarak burada onların bıraktıkları eserlere sahip çıkmak bizim görevimiz. Ecdadımızın ekmeye çalıştığı birlik ve beraberlik tohumlarının tüm Balkanlar’da yeşermesi için Türkiye Cumhuriyeti olarak elimizden gelen desteği ve katkıyı sağlamamız gerekiyor ve bu bizim en büyük görevimizdir.”

 

Prizren Başkonsolosluğu’na ziyaret

 

Kosova ziyareti kapsamında Prizren şehrinde de temaslarda bulunan Bakan Çelik, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ile birlikte Prizren Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Başkonsolos Selen Evcit ile görüştü.

 

Çelik, görüşmenin ardından, şehrin tarihi Şadırvan Çeşmesi’ni ve Osmanlı döneminde inşa edilen Sinan Paşa Camisi’ni gezdi.

 

Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığını (Türk Taburu) da ziyaret eden Çelik, burada Kurmay Albay Saim Bacı ile görüştü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sağ 2), Kosova ziyareti kapsamında, Prizren şehrinde Şanlıurfa'nın Haliliye Belediyesi ile Prizren Müftülüğü tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava (sağda) ve

Prizren’de iftar yemeği

 

Bakan Çelik, aynı günün akşamında Prizren şehrinde Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi ile Prizren Müftülüğü tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

 

“Bayraklı Camisi” olarak da bilinen Gazi Mehmed Paşa Camisi’nin bahçesindeki iftarda konuşan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2010 yılında Prizren’i ziyaret ettiğini anımsatarak, o günkü kalabalığın unutulmaz olduğunu söyledi.

 

Kosova’nın kaderi, kederi, sevinç ve üzüntüsünün Türkiye ile bir olduğunu vurgulayan Çelik, “Bizi tanımayanlar, yani Kosova ile Türkleri tanımayanlar diyecekler ki ‘Urfa nerede, Prizren nerede?’ Urfa Türkiye’nin doğusundaki bir şehir, Prizren ise Kosova’da. Nedir bu aradaki bağ, anlamakta zorlanabilirler ama unutmayalım ki şu an 2 milyon Urfalı, Prizren’deki kardeşlerimiz için, sizlerin birliği ve beraberliği için dua ediyor.” diye konuştu.

 

Bakan Çelik, Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin zirvede olduğuna işaret ederek, “Balkanlardaki iftarların, Anadolu caddelerinde, sokaklarında yapılan iftardan hiçbir farkı yok. Aynı canlılığın Prizren’de de Priştine’de de devam ettiğini görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şehirlerimizin buralarda iftar vermeleri, gerek Kosova’daki birlik ve bütünlük, gerekse Balkanlardaki kardeşlik, birlik ve bütünlük için çok önemli.” ifadesini kullandı.

 

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol da kendisini Türkiye’nin bir şehrinde gibi hissettiğini belirterek, halklar arasındaki sosyal ve kültürel bağları oluşturmak için Prizren, Priştine, Üsküp ve Tiran’da iftar sofraları kurduklarını kaydetti.

 

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava ise “Kardeş ülke” olarak nitelendirdiği Türkiye’ye yardımları için teşekkür ederek, “Bu iftar yemekleri bizim için yeni bir şey değil çünkü biz 500 yıl boyunca iftarı beraber yedik. 100 yıl aradan sonra bize bu sofrada tekrar beraber oturmayı nasip eden Allah’a şükrediyorum.” dedi.

 

Programa Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Mahmut Kaçar, Mehmet Ali Cevheri ve İbrahim Halil Yıldız, ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri ile vatandaşlar da katıldı.

 

Başkent Priştine’de sahur programı

 

Bakan Çelik, Kosova ziyaretinin bitiminde, başkent Priştine’de düzenlenen sahur programına katıldı.

 

Türkiye’den Eyüp Sultan Vakfı’nın Kosova İslam Birliği ile organize ettiği sahur programına, Bakan Faruk Çelik’in yanı sıra Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Balkanlar Koordinatörü İskender Yanovalı da iştirak etti.

 

Bakan Çelik, sahur programı ile Kosova ziyaretini de tamamlamış oldu.


27 Haziran 2016. 12:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x