Koyun Keçi Panayırı’nda damızlık hayvan pazarı kurulacak


Koyun Keçi Panayırı 14-15 Eylül’de

 

1İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin öncülüğünde ve Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan İzmir Koyun Keçi Panayırı, 14 – 15 Eylül tarihlerinde yapılacak. Panayır kapsamında Türkiye’de ilk kez damızlık hayvan pazarı kurulacak.

 

Küçükbaş hayvancılık alanında Türkiye’nin en büyük organizasyonu İzmir Koyun Keçi Panayırı, bu yıl 14-15 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Panayırın adresi geçen senelerde olduğu gibi bu sene de uluslararası cittaslow (sakin) kentler birliği üyesi Seferihisar olacak.

 

Sektörün buluşma noktası

 

Daha önce düzenlenen Koyun Keçi Panayırı’na 81 ilden katılım olduğuna dikkat çeken İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, “TAGEM tarafından yürütülen halk elinde ıslah projelerinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanan Safkan Damızlık Koyun Keçi Yönetmeliği ile birlikte damızlık hayvancılıkta Türkiye olarak önemli bir adımı daha atmış bulunmaktayız.  Bundan sonra safkan hayvan satışı yapan çiftlikler özel olarak belgelendirilecek, belge talep eden yetiştiriciler Birlikler ve Tarım Müdürlükleri tarafından yakından takip edilecek. Panayır kapsamında kuracağımız damızlık hayvan pazarı ile küçükbaş hayvancılıkta damızlıkların önemine dikkat çekmek ve damızlık pazarların kurulmasında öncülük etmek istiyoruz” dedi.

 

Kadın yetiştiriciye dikkat

 

2Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen İzmir Koyun Panayırı’nda küçükbaş hayvancılıkta kadın yetiştiricinin önemine dikkat çekilecek. Özer Türer, “İzmir’de sürü ortalaması yaklaşık 90 hayvan. İşletmeler genelde aile işletmeleri. Aile işletmelerinde kadınların emeği bugün göz ardı ediliyor. Birlik olarak kadın yetiştiricilerin eğitimini ve ekonomiye katkılarını çok önemsiyoruz.  Önümüzdeki dönem için kadın yetiştiricilere dönük çalışmalar yürüteceğiz. Panayırda da düzenleyeceğimiz etkinliklerde kadın önemine ve üstlendiği işleve dikkat çekeceğiz” dedi.

 

Hedef uluslararası katılım

 

Avrupa Birliği üyesi ülkelere süt ürünleri ihracatının önündeki engelin kalktığına dikkat çeken Başkan Türer: “Bu yıl panayıra uluslararası katılım bekliyoruz. Yurt dışında faaliyet yetiştirici örgütlerine ve uluslararası firmaları özel olarak davet ettik. Türkiye’nin AB ihracatında başarılı olması için uluslararası işbirlikleri çok önemli. Bu işbirliklerinin oluşmasında panayır gibi organizasyonların çok etkili olduğunu düşünüyoruz. Hatta ihracat yapmak isteyen koyun keçi sütü işleme tesislerine yönelik, panayır kapsamında bir seminere de yer vermeyi planlıyoruz” dedi.


Yazan - 10 Temmuz 2013. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x