Koza İpek Grubu’na operasyon


1122882_44d86b15a3ad2ab080e562fac3814b11

 

Akın İpek’e ait, Kanaltürk ve Bugün gazetesi’nin bağlı olduğu Koza İpek Medya Grubunun, Holding binasına operasyon düzenlendi

 
Koza İpek Grubu, Operasyon,

 

 

Akın İpek’e ait, Kanaltürk ve Bugün gazetesi’nin bağlı olduğu Koza İpek Medya Grubunun, Holding binasına operasyon düzenlendi.

 

 

 

Operasyonu MASAK ekipleri başlattı. Polis, holding merkezinde arama yapıyor.

 

 

 

Soruşturmanın terörün finansmanı, suç örgütü kurmak ve yönetmek kapsamında yapıldığı öğrenildi. İpek Grubu’na yönelik soruşturmanın daha çok maden şirketleriyle ilgili olduğu ve gözaltı kararı sayısının artabileceği belirtildi. Grubun yurtdışına yaptığı para transferleri de mercek altına alındı. Şirketin İstanbul’daki birimlerinde herhangi bir gelişme yaşanmıyor.

 

 
İPEK ÜNİVERSİTESİ DE ARANIYOR

 

 

 

Mali şubeye ait ekipler, holding’in Ankara’da bulunan merkez binasında 23 şirketinde ve İpek Üniversitesi’nde arama başlattı.

 

Akin_pek1

 

 

“Akın İpek’ten ilk açıklama”
Akın İpek’ten Kanaltürk televizyonuna yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Grubuma ve evime baskın yapıldığını öğrendim, çocuklarımın odasına kadar girmişler, Savcı bey şahsım hakkında sorulmayan soru kalmadı. Sadece belli medya organlarının deli saçma iftiraları vardı, onları da araştırdık. Ben üzerime bir şey sıçratmadan dikkatli yaşadım. Böyle yapmayın beni ve grubumu zan altında bırakmayın, ne isterseniz sorun açıklayayım .Benim trafik suçum dahi yok. Grubum da tertemizdir.”

 

 

AKIN İPEK’İN EVİ ARANIYOR

 

 

Koza İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in Ankara’daki evinde de arama yapılıyor.
Aramalarda şirketlerindeki evrak ve bilgisayarlara el konuldu.
Koza- İpek Holding’e ait para transferleri de mercek altına alındı.
Aramalar Koza-İpek Holding’in yönetim katında devam ediyor

 

 

GRUBUN FAALİYET ALANLARI VE HALKA AÇIK ŞİRKETLERİ

 

 

Koza-İpek Holding olarak bilinen grup medya, enerji, madencilik gibi alanlarda faaliyet gösterirken, Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile biliniyor. Grup bünyesinde Koza Altın, Koza Madencilik, İpek Doğal Enerji şirketleri halka açık işlem görüyor.

 

 

Operasyona muhalefetten ilk tepki

 

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, Koza İpek Grubu’na yapılan polis operasyonlarını değerlendirdi

 
Bu sabah saatlerinde Koza İpek Holding’in 23 şirketine başlatılan operasyonlara muhalefetten tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adli yılın açılışı dolayısıyla Yargıtay Birinci Başkanlığınca düzenlenen törene gelişinde, Koza İpek Holding’in 23 şirketinde başlatılan aramaya ilişkin soruyu yanıtladı.

 

 

‘Bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum’

 

 

‘Baskı devam ediyor ama dikkatle takip ediyoruz’ diyen Kılıçdaroğlu, medyası susturulan bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu konuda hükümeti dikkatli olmaya, tutarlı olmaya ve bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

‘Bu gidişatın sonu da hayırlı olmayacak’

 

 

Seçim çalışmaları kapsamında Osmaniye’den milletvekili aday adayı olmak için başvurusunu yapan Devlet Bahçeli ise operasyonlara ilişkin , “Uzun zamandan beri Türkiye’de basın üzerinde çok büyük baskılar olduğu gibi sermaye grupları üzerinde de büyük bir tedirginlik yaratacak davranışlar sergilenmektedir. Bunlardan bir kötü örnek, bugün gerçekleşmiş oluyor. Bunu tasvip etmek mümkün değil. Bu gidişatın sonu da hayırlı olmayacaktır” karşılığını verdi.

 

 

Bahçeli’den Tuğrul Türkeş cevabı

 

 

Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in “Beni MHP’den atamazlar” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılarak değerlendirmesi sorulunca “Bu soruyu yok farz ediyorum. Böyle sorulara da gerek yok artık. Recep Tayyip Erdoğan’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 


Yazan - 1 Eylül 2015. Kategori MANŞET, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x