Kredi kartı faizleri 1 Ekim’de artıyor


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kredi kartı faizleri için yeniden bir düzenleme yapıldı. TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,02’den 2,25’e çıkarıldı. Ayrıca kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı da yüzde 2,52’den 2,75’e çıkarıldı. Yeni faiz oranları 1 Ekim 2018’den itibaren uygulanacak. Tebliğ, 20 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

20 Eylül‘de yapılan tebliğin 5’inci maddesindeki değişiklik uyarınca da, TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,52’den 2,75’e,  yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,12 iken 2,30 olarak yeniden belirlendi.

 

Merkez Bankası ayrıca kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek olduğunu belirterek “Kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

 

 


Diğer Haberler:
Kastamonu Veteriner Fakültesi de eğitim ve öğretime başlıyor, hayırlı olsun."
Yazan - 20 Eylül 2018. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı