Kuduz: Aşılat ve yoket


Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) 28 Eylül Dünya Kuduz Günü vesilesi ile Veteriner Hekim Safiye Ergin Kaya tarafından çevirisi yapılan bir yazı yayınladı.


*28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Yeryüzünün en ölümcül hastalığının yayılmasını önlemeyi amaçlayan küresel bir seferberlik olan Dünya Kuduz Günü, bu seferberliğe verilen destekle bugün daha güçlü bir şekilde sesini duyurmuştur.

Uluslararası bir yardım örgütü olan Kuduzla Mücadele Küresel Birliği tarafından başlatılan 28 Eylül Dünya Kuduz Gününde küresel çapta birçok aktivite yapılacaktır. Bu yıl Kuduz Gününün teması “Kuduz: Aşılat ve yok et” olarak belirlenmiştir. Bu tema ile kuduzun eliminasyonu için etçil hayvanların kitle halinde aşılanmasının önemine vurgu yapılması amaçlanmaktadır. Bu tema aynı zamanda kuduz hastalığına maruz kalınması durumunda insanların hayatlarını kaybetmemesi için aşılanması gerektiğine de işaret etmektedir.

Ä°lgili resim

“Kuduz hastalığı kendisiyle mücadelede her birimizin rol alabileceği küresel bir problemdir”. Kuduzla Mücadele Küresel Birliği başkanı Prof. Louis Nel “bu konudaki farkındalığı arttırarak ve doğru tedbirleri alarak önlenebilir bir hastalık olan kuduz nedeniyle ölen on binlerce insanın hayatını kurtarabiliriz. Kuduz, çözümü olan küresel bir problemdir” dedi.

Dünya Kuduz Günü kapsamında yapılabilecek yerel aktiviteler:

  • Kuduz önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen günümüzde ölümlere sebep olmaya, insan ve hayvanlara zarar vermeye devam etmektedir.
  • Beşeri ve veteriner hekimlik hizmetleri veren organlara kuduzu elimine etme konusunda ortak çalışma çağrısı yapılması ve bu çalışmanın faydalarının anlatılması.
  • Yerel aktivistler küresel çapta fark yaratmaktadırlar. Amerika’dan Zimbabve’ ye kadar insanlar 28 Eylül Dünya Kuduz Gününde kuduz hastalığı ve önlenmesinin yolları ile ilgili farkındalığın artmasına ön ayak oluyor. Bazıları ulusal çapta olmakla beraber çoğunluğu yerel düzeyde olan bu çabalar birleşerek, kuduz hastalığının neden olduğu acıları ve ölümleri sona erdirmek için uluslararası bir hareketi meydana getiriyor. Dünya Kuduz Gününü düzenleyen Kuduzla Mücadele Küresel Birliği başkanı Prof. Louis Nel “Hayvanları aşılatmak, hayvanların olduğu kadar insanların da hayatını kurtarır. Bu yılın teması “Kuduz: Aşılat ve yok et“, kuduz hastalığının kontrolünde aşılamanın esas olduğu ve kuduzun küresel çapta eliminasyonu için aşılamanın mutlaka gerekli olduğu ilkesini yansıtmaktadır” dedi.
DİĞER HABERLER
Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Kuduz Hastalığı hakkında:

Yılda ortalama 59.000 insan kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin %99’u Afrika ve Asya’da hastalıkla enfekte köpeklerin ısırması sonucunda meydana gelmektedir. Köpek ısırığı nedeniyle görülen kuduz vakalarının % 60’ından fazlası 15 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Köpekler aynı zamanda bu hastalıktan en çok etkilenen kurbanlardır. Milyonlarca köpek, her yıl kuduz hastalığını kontrol altında tutmak amacıyla yürütülen ve hatalı yönlendirilen kitlesel tasfiye girişimleri sonucunda öldürülmektedir. Kuduz, % 99.9 oranında ölümcül bir hastalıktır fakat aynı zamanda % 100 oranında da önlenebilir bir hastalıktır. Köpekleri aşılamak yoluyla hastalığı elimine etmek hem onları korur hem de hastalığın insanlara bulaşmasını önler. Fakat aşılama gibi göreceli olarak düşük maliyetli bir çözümün varlığına rağmen hala bu hastalığa bağlı ölümler görülmektedir.

Dünya Kuduz Günü hakkında:

Her yıl 28 Eylülde düzenlenen Dünya Kuduz Günü, 2007 yılında insanlara, kuduz hastalığının önlenmesi konusunda farkındalığının arttırılması için ortak hareket etme imkânını sunan ve Kuduzla Mücadele Küresel Birliği tarafından başlatılan bir gündür. Dünya Kuduz Günü, binlerce insanın yerel, bölgesel ve ulusal çapta etkinlikler düzenlemesi ve katılması ile her yıl gittikçe büyüyen bir hareket olmuştur. Kuduzla Mücadele Küresel Birliği (GARC), kuduz hastalığını 2030 yılında tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen, kar amacı gütmeyen öncü bir organizasyondur. Bu birlik, hastalıktan en çok etkilenen bölgelerde hastalığı elimine etmek amacıyla bir kapasite oluşturulması ve fikir alış verişini kolaylaştırmak için hükümetler, veteriner, halk sağlığı ve eğitim dünyasından uzmanlar ve topluluklar ile çalışmalar yapmaktadır.

DİĞER HABERLER
Türkiye'deki hayvancılık modeli değişmelidir

Bu kuruluş hakkında daha fazla bilgi için, http://rabiesalliance.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Duyuru:

Her yıl dünyada yaklaşık 59.000 insan kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı, dünyada her on dakikada bir insanın kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği anlamına gelmektedir. Kuduz hastalığı % 100 oranında önlenebilir. Hastalığın önlenmesi için ilk adımı hayvan sahiplerinin atması gerekir. 28 Eylül’de kuduz hastalığının önlenmesi konusunda farkındalığın arttırılması ve bu amaçla verilen eğitimlerin çoğaltılması için bize katılın ve Dünya Kuduz Gününü kutlayın.

Kuduzu hep beraber sonlandıralım!


26 Eylül 2019. 10:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x