Kuluçkahane atıklarının kanatlı yemine katılması


Dr. Kaya DEMİRÖZÜ
Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve Hastalı‎kları‎ Uzman‎ı
(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

(*) Özetlenerek çeviri

Yemin salmonella spp ile kontaminasyonu kanatlılarda kolonizasyonun ana nedenlerinden biridir. Salmonella gibi Enterobacteriaceae’da hammaddelerden yem tüketimine kadar tüm yem üretim sürecinde bulaşabilir. Böylece Salmonella gıda tüketicilerini kontamine edebilir. Bu sebeple, yüksek yem kalite standartlarını sağlamayı amaçlayan yem üreticileri ve çiftlikler etkin bir Salmonella kontrol programına sahip olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.

Hammaddeler ve yemlerde işin başında Salmonella’nın kontrol edilmesi, yaygınlığını başlangıçta azaltmış olur. Son yapılan bir araştırma, kuluçkalık yumurta kabuk membranlarının (KYKM) yem ilavesii olarak büyüme performansına ve piliçlerin bakteriyel lipopolisakkarit (LPS) tehdidi altında bağışıklığa etkisi incelenmiştir.

Yumurta kabuğu kuluçka atığının önemli bir parçasıdır. Kuluçka atığı kalsiyum karbonattan oluşmuş kabuk, membranlar ve embriyonik orijinli proteinler, peptidler ile birlikte mikroplar da dahil olmak üzere diğer kirleticileri içerir.

Bağışıklığı destekleyen yem katkı maddesi

ABD Tarım Bakanlığı’nın finanse ettiği Arkansas Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bu çalışma, bu ürünü kanatlı diyetinde bir yem katkı maddesi olarak kullanmanın memeli sütünden bağşıklığa daha olumlu etkisi olabileceği hipotezi projelenmiş oldu.

KYKM ilavesinin çıkım sonrası civcivlere etkisini araştırmak için üç çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada, civcivlere normal yem (kontrol grubu), % 0.5 peynir altı suyu proteini veya KYKM içeren yemler verildi. 5 Haftalıkken büyüme, hematoloji, biyokimyasal, plazma immünoglobülinleri ve kortikosteron1 gibi değişkenler değerlendirilmiştir.

Diğer Haberler:
Avian Influenza'nın (AI) dünyada sektörün yakasını bırakmadığı gözardı edilmemelidir

İkinci ve üçüncü çalışma LPS’nin kontrol grubu ve KYKM katlı besle-nenlerde etkilerini karşılaştırmak için yapıldı. Beş hafta izlendi. Bakteriyel kirliğinin giderilmesi için KYKM 4. ve 24. saatlerde etanol ile steril edilmiştir.

Civcivlerin canlı ağırlıkları

Her iki çalışmada da KYKM takviyesi canlı ağırlık artışına ve kan kortikosteronu konsantrasyonlarında azalmaya neden oldu. LPS, uygulandıktan 24 saat sonra vücut ağırlığında önemli bir kayba neden olurken, KYKM verilen civcivlerin, kontrol gurbuna kıyasla vücut ağırlığındaki kayıp kayda değer bulunmamışır.

Kontrol grubunun KYKM ilaveli diyetlerle beslenen gruba kıyasla WBC2, heterofil / lenfosit oranı ve IgG düzeyleri düşük bulunmuştur. LPS eprüvasyonu, pro-enflamatuar sitokin geni IL-6’nın ekspresyonunu artırdı, ancak KYKM beslenen grupta, etkisini azaltmıştır.

Piliçlerin performansının iyileştirilmesi

Çalışma, KYKM’nin civcivler ilk günlükten itibaren yemlerine eklenmesinin performansı artırdığı, bağışıklığı düzenlediği ve piliçlerin endotoksin direncini arttırdığı sonucuna vaılmıştı.


(*) Emmy Koeleman http://www.worldpoultry.net/Nutrition/Articles/2016/12/Supplementing-poultry-diets-with-hatchery-wa Özetlenerek çeviri.
(1): Böbrek üstübezinin salgıladığı hormon- Çevirenin notu-
(2): Beyaz kan hücreleri -Çevirenin notu-


Yazan - 30 Haziran 2019. Kategori MANŞET, Dr. Kaya DEMİRÖZÜ, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x