Kuluçkalık Yumurtaların Elde Edilişi


KULUÇKALIK YUMURTALARIN ELDE EDİLİŞİ

 

Prof. Dr. F. Tahir Aksoy

ftaksoy@yahoo.com

 

 _DSC0135

 

 

Modern tavukçuluğun önemli özelliklerinden birisi de üretimin yığınsal olmasıdır. Binlerce civcivin bir arada kuluçkadan çıkması ve birlikte büyütülmesi, modern kuluçkahanelerin üretimde devreye girmesi ile sağlanabilmiştir.

Kuluçka işlemleri tavukçulukta üretimin önemli bir halkasıdır. Kuluçkahanelerin ekonomik verimliliği sağlayabilmesi buradaki teknik başarı ile yakından ilgilidir. Başarılı kuluçkahanelerden elde edilen civcivler, üretime sorunsuz olarak başlayacakları için, üreticinin başarılı olmasına da yardımcı olurlar. Kuluçkacılık, kuluçkalık yumurtaların toplanması ile başlayan, günlük civcivlerin kümeslere gönderilmesi ile sonuçlanan bir seri işlemler dizisidir. Kuluçka sonuçlarının iyi olması için kuluçkalık yumurta üretiminde aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmelidir.

Damızlıkların Genetik Yapısı: Damızlıkların genetik yapılarının kuluçka verimi ile ilgili özellikler bakımından iyi olmalıdır.

Damızlık Sürülerin Bulunduğu Kümeslerin Durumu: Damızlık bir sürünün, iyi havalandırılan, içeri sıcaklığı doğru ayarlanmış, altlık durumu uygun, ışıklandırma programı iyi ayarlanmış ve yeteri kadar suluk ve yemlik mevcudu olan bir kümeste barındırılması gerekir.

Sürü Sağlığı ve Aşı Programı: Kuluçkalık yumurtalar yalnızca sağlıklı damızlık sürülerden alınmalıdır. Özellikle damızlıklardan olarak civcivlere bulaşan hastalıklara karşı çok dikkatli olunmalıdır. P.P.L.O ve Salmonella etkenleri bakımından damızlıklar tamamen temiz olmalıdır. Sürüye uygulanan aşılama ve ilaçlama programları, kuluçkalık yumurta toplamaya başlanılmadan önce tamamlanmış olmalıdır. Damızlık sürülere Koksidiyoz”a karşı verilen bazı ilaçlar ile antibiyotiklerin kuluçka sonuçlarını kimi zamanlar kötü yönde etkiledikleri unutulmamalıdır.

Su ve Yem: Damızlıklar için hazırlanacak karma yemlerde hayvanların yaşama ve verim payları iyi bir şekilde hesaplanmalıdır. Özellikle yumurtlama esnasında karma yemlerdeki protein (amino asitler), vitamin, iz element oranları ve kalsiyum dengesi dikkatle ayarlanmalıdır. Damızlıklara yeterince taze ve temiz içme suyu verilmelidir. Yemlik, suluk ve yem depolarının temiz tutulması gerekir. Bilhassa yemlik ve yem depolarında küf, mantar ve çeşitli bakterilerin üremesi kesinlikle önlenmelidir.

Dişiler ile Erkekler Arasındaki Oran: Normal bir tohumlamanın olması için hafif ırklarda on dört tavuk için bir horoz ve ağır ırklarda on tavuk için bir horoz bulunması yeterlidir. Sürüde horoz sayısının az veya fazla olması hallerinde kuluçka randımanı düşük olur. İyi bir horoz günde 25 veya 30 kadar aşım yapabilir. Normal bir tavuk döllü yumurta vermek için haftada bir veya iki defa horoz ile birleşmiş olmalıdır. Sun”i tohumlama uygulamalarında tavukların haftada bir defa tohumlanmaları uygundur.

Damızlıkların Yaşı: Kuluçka randımanının iyi olması için damızlıkların yaşının en az 28 hafta kadar olması gerekir. En iyi kuluçka sonuçları ise yaşları 8 ile l3 ay arasında olan damızlıklardan elde edilir.

Sürü Performansı: Genellikle damızlık sürülerin yumurta verimi ile onlardan alınan yumurtalardan civciv çıkma kabiliyeti arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu bilinmektedir. Yumurta veriminin düşmesine yol açan herhangi bir faktörün kuluçka randımanını da kötü yönde etkilemekte olduğu düşünülmelidir.

Folluklar: Ferdi folluklar kullanılmakta ise kümeste 5 tavuk için 1 folluk bulunması yeterlidir. Follukların devamlı olarak temiz tutulması gerekir. Follukların içine konulan altlık materyal temiz ve yeterli miktarda olmalıdır. Tavukların geceleri folluklara tünemesi önlenmelidir. Bu sayede folluklar daha temiz tutulabilir. Gurk olan tavuklar sürüden ayrılmalı, Gurk olma halinin geçmesi başka bir bölme ya da özel bir kafes içinde sağlanmalıdır. Kırılmış yumurtaların follukları kirletmelerine mani olunmalıdır. Yumurtanın yuvarlandığı madeni folluklar devamlı kontrol edilmelidir. Eğitimi bozulan ve taban telleri kıvrılan folluklar yumurtaların kırılmasına sebep olur. Tavuklar sakin ve biraz karanlık köşelere yumurtlamayı severler. Follukların ışık odaklarından uzakça yerlerde bulundurulmaları, tavukların folluk dışına yumurtlamalarını önleme bakımından faydalı olacaktır.


Yazan - 16 Mart 2014. Kategori Prof. Dr. F. Tahir Aksoy. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x