Kümes Planları


378033_300053920019004_100000431946115_1101042_840219535_n

 

Prof.Dr.F.Tahir AKSOY

 

 

ÜMES PLANLARI

 

 

 

Kümes planlarını yapmadan önce, kendi kendimize “Hangi gereksinimler için kümes yapıyoruz?” sorusunu sormalıyız. Bu soruya aşağıdaki yanıtlar verilebilir.

 

Tavukların ihtiyacı olan çevre koşulları kümes içinde sağlanmalı, (yerleşim alanı, sıcaklık, rutubet, ışık, hava) onların rahat ve sağlıklı olarak yaşamaları temin edilmelidir.

 

Kümesler, tavukları, hırsızlardan, fare, sıçan, gelincik gibi kemiricilerin, yabani kuşların zararlarından ve salgın hastalıkların gelmesinden koruyacak şekilde planlanmalıdır.

 

Kümeslere, yem, su, elektrik ve diğer kullanılan malzemeyi kolayca getirme olanağı bulunmalıdır. Kümes içinde, yem, su dağıtımı, ilaçlama,  aşılama gibi hizmetler kolay yapılabilmelidir. Kümeslerde üretilen yumurta, kolay toplanabilmeli, gübre ve büyümüş piliçler gerektiği zaman kolay şekilde kümesten çıkarılabilmelidir.

 

Kümeslerin içi, araç gereç ve kümeslerin çevresi devamlı olarak ve devreler arasında kolayca ve iyice temizlenebilmelidir.

 

Tavuklar kümes içinde, rüzgâr, yağmur, kar, fazla gün ışığı gibi doğa koşullarına karşı korunmalıdır.

 

Kümeslerde çalışan işçilerin kolay ve rahat bir şekilde yapabilmelerine ve daha yararlı olmalarına olanak sağlanmalıdır.

 

Kümes planlarının yapımı bir mühendislik işidir. Fakat söz konusu planları yapmadan önce;

DİĞER HABERLER
Çocuklar masallarla “Sütün Yolculuğu”na çıkarılacak

 

Üretimin şekli ve özellikleri,

Tavukların davranışları,

Tavukların fizyolojik özellikleri ve gereksinimleri,

Sağlık koruma prensipleri ve tavuk hastalıkları,

Kümeste kullanılacak araçlar, mevcut yapı malzemeleri,

Bölgenin iklim koşulları,

Kümes arazisinin durumu,

gibi hususlarda ön bilgilere gerek vardır.

 

Kümes yaparken üç önemli konuda seçim yapmak gerekir.

 

Kümes yerinin seçimi,

Kümes yapı malzemesinin seçimi,

Kümes modelinin seçimi

 

 

Yer Seçimi

 

Kümesin yapılacağı yerde yol, su ve elektrik bulunmalıdır. Kümeslerin tarıma elverişsiz topraklar üzerinde kurulması mümkündür. Böylece tarım arazisi de korunmuş olur. Yükseklere kurulan kümesler, doğal havalandırma yapıldığı taktirde, enerji tasarruf etmeye olanak sağlar. Bu arada taşıma ile ilgili girdiler ise bir miktar artacaktır.

 

Kümes arazisi, insan yerleşim merkezleri, diğer ahır, kümes ve kesimhane gibi yerlerden de ayrı ve imkân nispetinde uzak olmalıdır. Bir işletmede; yem fabrikaları, kuluçkahane, kümesler (ayrı yaş ve üretim grupları ayrı ayrı olmak üzere) gibi bölümler birbirinden ayrı ve bağımsız üniteler olarak düşünülmelidir.

 

 

Malzeme Seçimi

 

Kümes yapımında kullanılacak malzemelerin, bölgede temin edilmesi kolay olmalıdır. Bu malzemelerin uygun fiyatlarda olması da tercih için önemli bir nedendir. Söz konusu malzemelerin, su, ısı yalıtımı ve direnç gibi özellikler bakımından ihtiyacı karşılar özellikte bulunması gerekir. Hafif ve sökülüp takılabilen malzemelerin kullanılması, zaman içinde ortaya çıkacak teknik ilerlemelere uyum sağlamak için bazı değişiklikler yapmaya olanak sağlayacaktır.

DİĞER HABERLER
Su Ürünleri, ziraat ve veterinerlik fakülteleri için komisyon kurulacak

 

 

Model Seçimi

 

Dışarı ile ilişkisine bağlı olarak kümesler; açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere üç grup altında toplanabilir. Üretimin şekline uygun olarak da kümesleri, altlıklı, ızgaralı, kafesli ve kuşluk tipi kümesler olmak üzere dört gruba ayırmak mümkündür □.


19 Kasım 2015. 13:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x