Kuraklık sigorta kapsamına alınacak


68274

 

 

 

 

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Kadak, kuraklık ve salgın hastalıkların sigorta kapsamına almayı hedeflediklerini açıkladı

 

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, önümüzdeki yıllarda kuraklık ve salgın hastalıkların da tarımsal sigorta kapsamına alınacağını bildirdi.

 

Kadak, Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü binasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sigorta sisteminin yeni kurulduğunu ve daha fazla insanı bilgilendirmek için bu tür toplantıları yaptıklarını anlattı.

 

Türkiye’de tarım sektörünün önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Kadak, “Tarım sektörü, son derece hassas. Üretim faaliyetleri, genel olarak açık alanlarda yapılıyor ve doğal afetlere sıkça maruz kalıyor. Bu nedenle korunması gereken bir sektör. İşte bu noktada da sigorta sektörü devreye giriyor. Bu şekilde ülke tarımını korumayı hedefliyoruz” dedi.

 

Kadak, Türkiye’de çalışan nüfusun dörtte bir kısmının tarım sektöründe çalıştığını kaydetti. Türkiye’nin sahip olduğu tarımsal özellikler sayesinde dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer aldığına işaret eden Kadak, sektörü tehdit eden başlıca unsurlar olduğunu anlattı.

 

Bu unsurların belli gruplara ayrıldığını vurgulayan Kadak, “Tarım sektörünü tehdit eden unsurlar, felaket tarzında olan don, sel ve su baskını, kuraklık ve hayvanlar arasındaki salgın hastalıklar olarak belirlendi. Bunun dışında yönetilmesi zor olan riskler var. Sigorta kapsamına da bu grupta yer alan riskleri alıyoruz. Bunlar, dolu, don, fırtına, hortum, yangın, heyelan gibi sorunlardır. Bu riskler tamamen sigorta kapsamına alınmış durumda” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
İBB, Türkiye'nin ilk yüzer güneş enerji santralini kurdu

 

Kadak, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Don, sel ve su baskını gibi riskler çok önemli. Felaket grubu içinde yer alan riskler sigortacılar tarafından gözardı ediliyor. Biz bu iki riski de yaptığımız çalışma neticesinde sigortalanabilir duruma getirdik. Bu iki risk, felaket tarzında olmasına rağmen Türkiye’de sigorta kapsamında.

Kuraklık ve salgın hastalıklar konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yakın bir gelecekte bu iki riski de sigorta kapsamına almayı hedefliyoruz. Bu şekilde ülke tarımını ve çiftçimizi en iyi şekilde koruyacağız inşallah.”  AA


24 Kasım 2014. 11:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x