Kurban Fiyatları El Yakıyor…!


İstediği kadar hükümet ilgilileri kırmızı et fiyatlarında büyük indirimler olacak desinler kurban fiyatları geçen yıla oranla her yerde yüzde 20 zamlanmış olarak satışa sunuluyor.Kurban Bayramı yaklaşırken üreticilerin yanı sıra büyük marketler de kurban satış hazırlıklarını tamamladıklarını belirtiyorlar..

Geçen seneye göre ortalama yüzde 20 zam yapılırken, kurbanlıkların genel satış fiyatı 690 lira olarak belirlendi. Geçen sene ortalama küçükbaş fiyatı 575 lira düzeyindeydi. 

NEREDE İTHAL EDİLEN HAYVANLAR?

Uzun süredir resmi makamların kırmızı et fiyatlarını aşağıya çekmek için binlerce hayvan ithaline yeşil ışık yaktığını dile getiren tüketiciler “Bu hayvanların nerede satıldıklarına şahit olan varsa bize de bildirsin”diyerek resmi kurumlara gönderme yapıyorlar.
 
Kurbanları kredi kartına 8-12 ay arasında değişen taksitlerle satışa sunan marketler, siparişleri mağazaların yanı sıra internet ve telefonla da alıyor, paketlenmiş şekilde teslim ediyor. Teslimatlar genelde bayramın birinci ve ikinci günü yapılıyor.
 
Marketlerdeki kurban fiyatları şöyle:
 
– Migros canlı ağırlığı 40-45 kilogram civarında olan küçükbaş kurbanlıkları, 690 liradan müşterilerine 16-18 kilogram karkas et olarak teslim ediyor. Hisseli olarak dana kesmek isteyenler için de bir hisse fiyatını 675 lira olarak belirledi. 
 
– Kesim için İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yetiştirilen Akkaraman ırkını tercih eden Carrefour, bir adet koç için tüm hizmetler dahil 695 TL talep ediyor. Eve teslimat isteyen müşteriler için ise fiyat 707 liraya çıkıyor.
 
– 29 Ekim’den itibaren satışlara başlayan Kipa ise Karaman Kıvırcık ırkı için 690 lira olarak belirlediği tek fiyatı uyguluyor. Kurbanın kesilmiş karkas ağırlığı minimum 18 kilo olacak.
 
– Kurban satış merkezlerinden biri olan Macro Center da Karaman cinsi küçükbaşları 690 liradan müşterilerine sunuyor. Dana hisseleri ise 675 lirayı buluyor.
 
– Tansaş’ta karkas olarak 16-19 kilo ağırlığında olan koç 690 liradan, 12- 14 kilogram olan dana hisse fiyatları ise 675 liradan satışa sunuluyor.

DİĞER HABERLER
Saanen Keçisinin Sütü Kilosu 5 Liradan Satılıyor

– Real marketler grubu ise karkas olarak yaklaşık 18 kilo ağırlığındaki küçükbaş kurbanlık fiyatlarını 690 lira olarak belirledi. Büyükbaş (1/7) hisseli kurbanlık fiyatlarını ise 675 lira olarak belirledi.
 
KASAPLARDA FİYATLAR
 
Kimi zincir kasaplar bu yılki kurban satış fiyatlarını belirken kimisi de satış ve fiyat aralığını haftasonundan itibaren vatandaşlara bildirecek.
 
Canet’te büyükbaş dana 13 -14 lira, küçükbaş kurbanın fiyatı ise 14 lirayı buluyor. Şalvarlı Et kurbanlık fiyatlarını ve satışını haftasonundan itibaren başlatıyor. Ünlüer Et kurbanlık kuzu ve dananın fiyatını 14 lira olarak sabitledi.
 
GEÇEN SENE NASILDI?
 
Marketlerde geçen seneki fiyatlar ortalama 575 lira seviyesindeydi.
 
Migros geçen sene 490 liraya satarken (30-35 kg), Carrefour 575 liraya, Kipa Tesco da 575 liraya satıyordu.

Mehdi Eker: ‘Son güne kadar bekleyin’

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’den vatandaşa uyarı: “Son güne kadar bekleyin”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kurban Bayramı için getirilen ithal kurbanlıklar ile et fiyatları konusunda İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Bakan Eker, şap hastalığı görülmeyen ülkelerden 720 bin baş hayvan ithaline izin verildiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
Safkan Sakız Koçları Dağıtıldı

Bakan Eker, ithal kurbanlıkların Türkiye’ye giriş yaptığını belirtirken,”Haftasonu 300 bini küçükbaş, 25 bini büyük baş olmak üzere toplam 325 bin ithal hayvanın ülkemize giriş yapması bekleniyor. İthal edilen canlı hayvan kilogram fiyatı 8.5 TL. Ama vatandaşlarımız kurban alımında erken davranmasın, son güne kadar beklesin. Vatandaşlarımız kurbanlık fiyatında endişe yaşamasın” dedi.

İthaline izin verilen 720 bin canlı hayvandan 134 bin kadarının ülkemize giriş yaptığını kaydeden Eker, “Et-Balık Kurumu da 20 bin adet büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleştirdi. Özel sektörün ise 5 bin adet hayvan ithal ettiği biliniyor” şeklinde konuştu.Eker, “Et fiyatlarında bir düşüş olacak. İthal edilen etlerin satış fiyatı 16.39 TL oluyor” dedi

Uruguay’lı kurbanlıklar Tekirdağ’da
 
Uruguay’dan ithal edilen kurbanlıklar Tekirdağ’a ulaştı
 

Uruguay’dan ithal edilen ithal kurbanlık büyükbaşlar Tekirdağ’a ulaştı. Edinilen bilgiye göre, Atlantik Denizcilik firması tarafından Panama bayraklı M/V Ghena isimli gemiyle Tekirdağ’ın Ak Port Limanı’na ulaşan 16 bin 752 büyükbaş kurbanlığın kayıt işlemleri tamamlandı. Gemideki 10 bin kurbanlığın Tekirdağ’a, geriye kalan 6 bin 752’sinin ise Mersin Limanı’na indirileceği bildirildi.

Angus, heraford ve limuzin cinsi ithal kurbanlıklara, alış sayısı konusunda her hangi bir sınırlama getirilmediği belirtildi. Öte yandan, 12 Kasım’da 6 bin 450 büyükbaş ithal kurbanlığın daha Tekirdağ’a getirileceği öğrenildi. Kurbanlıkların, gümrükteki işlemlerinin ardından sevkiyatına başlanacağı bildirildi


5 Kasım 2010. 12:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x