‘Kurban için ihtiyaç fazlası hayvanımız var’


AK Parti’li Kılıç: ‘Kurbanda 2 milyon 200 bin küçükbaş, 700 bin büyükbaş hayvana ihtiyaç var. Kurbanlık stokumuz ise küçükbaşta 3 milyondan, büyükbaşta ise 1 milyondan fazla’

 

-”Büyükbaş 12 bin TL, küçükbaş ise 400-600 TL’den alıcı bulacak”  

 

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, bu yıl kurbanda kaos yaşanmayacağını belirterek, ”Kurbanda 2 milyon 200 bin küçükbaş, 700 bin büyükbaş hayvana ihtiyaç var. Kurbanlık stokumuz ise küçükbaşta 3 milyondan, büyükbaşta ise 1 milyondan fazla” dedi.

 

Veteriner Hekim, Öğretim Üyesi, Prof.Dr. Kılıç, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurban fiyatları ve sayısı hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

Hayvan fiyatlarının düşük, yem fiyatlarının ise oldukça yüksek olmasının, hayvancılık ile uğraşanları zor durumda bıraktığını belirten Kılıç, ”Bu yıl, üreticinin aleyhine bir yıl idi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte, hangi tedbirlerin alınabileceği noktasında arayış içinde olduk ve vatandaşın hayrına, ‘bu yıl kurban ithalatı yapılmama’ kararı alındı” dedi.   Kılıç, bu karardan hayvancılık ile uğraşanların son derece mutlu olduklarını dile getirerek, ”Çünkü kurban fiyatlarında çiftçinin tekrar lehine olan bir düzelme, bozulmuş olan dengenin toparlanması noktasına gelindi” diye konuştu.

 

”Acaba kurbanda kesilecek kadar yeterli hayvan stokumuz var mı?” kaygısının başladığını ifade eden Kılıç, ”Hiç tereddüte gerek yok, Türkiye’de 2 milyon 200 bin civarında küçükbaş, 700 bin civarında da büyükbaş hayvana ihtiyaç var. Şu anda kurbanlık stokumuz, küçükbaşta 3 milyondan fazla, büyükbaşta ise 1 milyondan fazla. Yani kurbanda hayvan fazlamız var, kaos yaşanmayacak” dedi.   Yunus Kılıç, geçmiş yıllarda, ”Hayvan stokumuz yeterli değil, kurban yok, kurban yetişmeyecek” diye kaos oluşturulduğunu ifade etti. O zaman ”Bu kaosu çıkaranlar üreticiye zarar veriyor’ dediğini anımsatan Kılıç, ”Bu yıl kurban ithalatı yapılmaması üreticinin lehine bir durumdur. Dışarıdan hayvan gelmesine gerek yok. Bu da kurban kesecek olanları rahatlatacak bir durumdur” sözlerini sarfetti.

 

 -”Umduklarından biraz daha fazla para ceplerine girecek”-  

 

Kılıç, ”Fiyatlar nasıl olacak?” sorusu üzerine, ”Hayvan fiyatları bir kaç ay öncesine kadar, üretici aleyhine çok düşüktü” dedi.   Bir ülkede yaşanan sıkıntıyı, karı, zararı bütün kesimlerin eşit şekilde paylaşması gerektiğine işaret eden Kılıç, şöyle konuştu:   ”Bunu bir tarafa yüklerseniz bu sürdürülebilir yaşam şekli olmaz. Kurban fiyatları bir iki ay öncesine göre yüksektir, doğrusu da budur. Çünkü hayvancılık zor bir iştir. Üretenin üretmeye devam etmesini sağlamamız lazım. Onlar hayvancılıktan çıkarlarsa, bir daha dönmezler; çünkü hayvancılık zor iştir.   Bu yıl 2 ay öncesinden umduklarından biraz daha fazla para ceplerine girecek. Helali hoş olsun. Belki kurban keserken kişi başına 50-100 TL fazla ödeyebiliriz ama bu üretici açısından son derece önemli. Gelecek yıl da biraz daha mantıklı fiyatlarla ülkemizin ürettiği hayvanı kurban yapmak istiyorsak, isteye isteye 100 TL fazla vermemizin bir sakıncası yok. Fiyat astronomik, tüketicinin karşılayamayacağı bir fiyat da olmayacak. Hayvanların fiyatları kilolarına göre değişir ama canlı ağırlık olarak büyükbaşta 12 bin TL civarında fiyattan alıcı bulacak. Bu her iki tarafı da kurtaracak bir fiyattır. Koyun açısından ise 400-600 TL arasında bir fiyat olacaktır. Bu üreteni memnun edecek, tüketeni de üzmeyecek bir rakamdır.”

 


Yazan - 14 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x