’Kurban Yerine Düşünülen Alternatifler Yanlıştır!’


Kurban Bayramı’nın faziletleri ve kesilen kurbanlar hakkında bilgi veren Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güç, ‘Allah sadece takva sahiplerinin kurbanını kabul eder. Kurban ibadeti sadece kan akıtıp, et dağıtmakla tamamlanmaz’ dedi.

 

Birlik Vakfı Bursa Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen ‘Cuma Meclisi’nin bu haftaki konuğu Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güç oldu. Kurban Bayramı’nın faziletleri ve kesilen kurbanlar hakkında bilgi veren Güç, ‘Allah sadece takva sahiplerinin kurbanını kabul eder. Kurban ibadeti sadece kan akıtıp, et dağıtmakla tamamlanmaz” dedi.

 

Güç, bu ibadetin yerine başka alternatifler düşünülmesinin yanlış olduğunu, toplumda bu durum ile ilgili bazı yanlış düşünceler hakim olduğunu belirtti. Kurban vecibesini yerine getirmenin önemini belirten Güç, Hanefi mezhebinde maddi durumu iyi olup kurban kesmenin vacip olduğunu söyledi.

 

Güç, Peygamber Efendimizin “Kim durumu müsait olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” hadis-i şerifini hatırlattı.

 

Her yıl kurban ayı geldiğinde toplumun bazı kesimlerinde kurban kesenler ilgili olumsuz düşüncelerin hakim olduğunu belirten Güç, “Bir Müslüman normal şartlarda karıncayı dahi incitmemesi gerektiğini bilen insandır. Öyle söylendiği gibi psikopat ruhlu insan asla Müslüman değildir. Kurban ayı geldiğinde o cümleleri bizlere söyleyenler önce bir kendilerine baksınlar. Kurban ayı bittiğinde lüks restoranlarda kendilerinin yedikleri etleri sorgulasınlar. Müslümanlar senede bir kere kestikleri kurbanı, sadece ibadet ruhu ile kesiyor” diye konuştu.       Kurban bayramı öncesi ve sonrasında çeşitli olumsuz durumlar yaşandığına dile getiren Güç, “Bir zamanlar ülkemizdeki bazı art niyetli insanlar kurbanın değil etine, derisine dahi karışırdı. Artık şükürler olsun ki böyle insanlar bu toplumdan uzaklaştırıldı. Artık insanlar bu noktada kendisine ait olan kurbanı istediği şekilde değerlendirebiliyorlar” dedi.

 

Müslümanların her şeyden önce temiz olmaları gerektiğinin altını çizen Güç, özellikle kurban kesilirken temizliğe önem gösterilmesini istedi. Artık günümüzde kurban kesim yerlerinin çoğaldığını ve modern tesisler yapıldığını ifade eden Güç, “Bizim dinimiz temizliğe en fazla önem veren dinlerden birisidir. Bu sebeple kurban kesimini olur olmaz yerlerde yapmak Müslümanlara yakışmaz. Ayrıca böyle durumlar bir kısım insanlara eleştiri fırsatı doğurur. Buna engel olmak için bu konuya dikkat etmek gerekir’ diye konuştu. /bursaolay


Yazan - 20 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x