Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat


 

İl Müdürü Güldal Kurban Keseceklere Yönelik Önemli Uyarılarda Bulundu
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, yaklaşan kurban bayramı öncesi kurban satış yerlerini ziyaret ederek hayvan sahiplerine ve kurban kesecek kişilere yönelik önemli uyarılarda bulundu.

 

Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

dsc_9853Sağlıklı ve besili hayvanların kurban için seçilmesi gerektiğini vurgulayan Güldal, hayvanların gebe olmaması konusuna özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Alınacak hayvanlarda aranacak özellikler hakkında bilgi veren Güldal, “hayvanlar mutlaka küpeli olmalı ve aşı kaydı bulunmalıdır. Ayrıca büyükbaş hayvanların pasaportunun, küçükbaş hayvanların ise nakil belgelerinin bulunması gerekiyor” diye konuştu.

 

 

Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması gerektiğini de hatırlatan Güldal, kurbanlık için erkek hayvanların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

“X” İşaretli Hayvanlara Dikkat

 

 

İl Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından ultrasonlu gebelik kontrolleri yapılarak gebe hayvanların işaretlendiğini söyleyen Güldal, üzerinde “X” işareti bulunan hayvanların kesinlikle satılmaması ve alınmaması gerektiğini belirtti.

 

 

Kesim Yerlerine Dikkat

 

 

Güldal, Kurban kesim yerlerinin şehirlerde “kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği kurban kesim yerleri” olduğunu vurguladı ve İzmir sınırları içerisinde 189 kurban satış yeri ve 253 kesim yeri bulunduğunu söyledi.

 

 

Güldal: “Köyler ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde kesecek kişilerin de çevreye zarar vermemesi gerekiyor. Cadde, sokak ve park gibi alanlarda kesinlikle kurban kesilmeyecektir. Kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek, derin çukurlara gömülerek imha edilecektir.” Dedi.


Yazan - 10 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x