Küresel Gıda Fiyatları Nisan Ayında Yükseldi


Et ve süt ürünleri fiyatlarında artış devam ederken, FAO’nun küresel üretimde bu yıl içinde beklediği rekor artışla, tahıl fiyatları en düşük seviyelere geriledi.

Küresel gıda fiyatları et ve süt fiyatlarının önderliğinde Nisan ayında bir yıl içerisinde neredeyse en yüksek seviyesine yükseldi.

Belarus'ta bir et işleme tesisi
Belarus’ta bir et işleme tesisi

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Nisan ayında ortalama 170 puan seviyesinde ortalamasında seyrederek, Mart ayına oranla yüzde 1.5 yükselmesine rağmen hala önceki yıla oranla yüzde 2.3’ün altında kaldı.

Süt endeksi yüzde 5.2 arttı

Artış, dört aydır sürekli düşüşü devam eden ve büyük ihracat imkânı olan tahıl hariç tüm gıda ürünlerini kapsadı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, üretim beklentilerinin pozitif olduğu buğday ve mısırın başı çekmesi ve pirinç kotalarının genel olarak istikrarlı kaldığı ortamda, yüzde 2.8 düştü.

FAO Süt Fiyat Endeksi, Mart ayına göre yüzde 5.2 arttı. Okyanusya’daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte güçlü küresel ithalat talebinin baskısıyla peş peşe dördüncü kez aylık artışını sürdürdü.

Et için ithalat talebi arttı

FAO Et Fiyat Endeksi yüzde 3.0 arttı. Bu artış özellikle Çin’de hızla yayılan Afrika Domuz Ateşi ile iç üretimin hızla düşmesinden dolayı ithalat talebinde oluşan artışa bağlı olarak gerçekleşti. Ayrıca sığır, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan eti fiyatları sabitlendi.

DİĞER HABERLER
Büyük Ustaya Son Görev

FAO Bitkisel Yağ Endeksi de yüzde 0.9 oranında arttı. Palm yağı fiyat teklifleri, büyük ihracatçı ülkelerdeki artan küresel talep ve stok düşüşleri nedeniyle bir miktar toparlanırken, soya yağı fiyatları, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hem biyodizel hem de gıda sektörlerinden gelen güçlü iç talep nedeniyle yükseldi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 0.8 arttı. Artış büyük oranda daha yüksek olan ham petrol fiyatlarından kaynaklandı, çünkü daha yüksek enerji fiyatları yerel satış için etanol üretmek amacıyla Brezilya’da şeker kamışı kullanımını teşvik etmektedir.

“Rahat” tahıl arzı ve talebi

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti‘nde açıklanan erken beklentiler doğrultusunda, bir önceki yıla göre yüzde 2.7’lik bir toparlanma ile küresel tahıl üretiminin 2019’da

2 727 milyon tonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Küresel tahıl kullanımının da önümüzdeki yılda yüzde 1,5 oranında artarak yeni bir seviyeye ulaşması bekleniyor. Tahılların küresel gıda tüketiminin yüzde 1.1 oranında artacağı ve bunun içinde pirincin daha da hızlı bir şekilde artacağı bir ortamda, hayvan yemi ve endüstriyel kullanımlar için iri taneli tahıllara olan talebin daha da güçlenmesi bekleniyor.

DİĞER HABERLER
Kars Bölgesi VHO: Sütün Önemi Toplumun Her Kesimine Aşılanmalı

Bu tahminlere dayanarak, küresel tahıl stokları 2019 boyunca sıra dışı olarak 847 milyon tona düşeceği ve bu da küresel tahıl stok kullanım oranının yüzde 30.1’e seviyesine gelmesine neden olacağı tahmin edilmektedir.

Uluslararası buğday fiyatlarının hemen hemen tüm tahıllar için genel olarak rahat arz ve talep dengesi ortamında baskı altında kalması muhtemeldir.  Ticari beklentiler özellikle buğday ve pirinç için olumlu görünmektedir.


9 Mayıs 2019. 12:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x