Kuru Üzüm Rekolte Tahmin Raporu Açıklandı


DSC_9187

 

 

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde İzmir Ticaret Odası, Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği, Manisa Ticaret Borsası, Alaşehir Ticaret Borsası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile İzmir ve Denizli Tarım İl Müdürlükleri ve İzmir Ziraat Odasının, katkıları ile gerçekleştirilen Ege Bölgesi çekirdeksiz kuru üzüm rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı.

 

İzmir Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda 2016- 2017 sezonunda rekoltenin bir önceki seneye göre yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Bölgede verim çağında bulunan yaklaşık 1 milyon dekar bağ alanından toplam 313 bin ton çekirdeksiz kurum üzüm hasat edilmesi bekleniyor. Tespitlere göre 2016 yılı hasadının büyük çoğunluğu 15-20 Ağustos tarihleri arasında başlayacak.

 

İTB Meclis Salonunda rekolte tahmin raporunun okunmasın ardından bir konuşma yapan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, “Rekolte tespit heyetini tebrik ediyorum. Her sene çok başarılı çalışmalarla isabetli rekolte tahminleri yapılıyor. Bu seneki tahminlere göre artışın %50 olması sevindirici” dedi.

 

“Üretim boyutundan ihracatçı boyutuna kadar bağcılığın her safhasında işin içindeyiz.” diye konuşan  Güldal, “Bu anlamda ticaret borsamızla yaptığımız tüm projelerde ve çalışmalarda çok güzel sonuçlar alıyoruz. Bu çalışma da onlardan bir tanesidir.” dedi.

 

Kuru üzümün ülkenin tarımsal ürünleri içerisinde ekonomik değeri en yüksek olan ürünlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Güldal, “Üzümün zamanında ve doğru hasat edilmesi, temiz ve hijyenik koşullarda kurutulması, depolanması ve gerek yurt dışına gerekse yurt içine sorunsuz olarak sevk edilmesi konusunda hepimize düşen görevler var. Üretici boyutunda yaşanan aksaklıkların ortadan kalkması için gerekli yeni projeleri Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak başlatmak üzereyiz.  Ticaret boyutunda ise İl Müdürlüğü, Bakanlık, Enstitü, Borsa dairesinde bu güzel iş birliğinin devam etmesini diliyorum. 2016 – 2017 kuru üzüm rekoltesinin ülkemize başta üreticilere olmak üzere ticaretini yapan herkese hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

 


Yazan - 7 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x