Kuş gribi Almanya’da ortaya çıktı!


399510_548944721804627_1292648922_n

 

 

 

 

(AA) Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Uecker-Randow bölgesinde 31 bin hindinin bulunduğu çiftlikte kuş gribi virüsü ortaya çıktı

 

 

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Tarım, Çevre ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Heinrichswalde’deki çiftlikte ortaya çıkan H5N8 virüsünün, şimdiye kadar sadece Asya’da, özellikle de Güney Kore’de rastlandığı, Almanya’ya nasıl geldiğinin ise bilinmediği ifade edildi.

 

Friedlich-Loeffler Enstitüsü görevlilerince söz konusu çiftlikte kuş gribinin doğrulanmasının ardından gerekli önlemlerin alınmaya başlandığı kaydedildi. Bu kapsamda çiftliğin 3 ila 10 kilometre arasında izleme bölgesi oluşturulduğu, 50 kilometre çevresinde de kanatlı hayvanların kümeste kalma zorunluluğunun getirildiği belirtildi.

 

Mecklenburg Vorpommern Tarım, Çevre ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Till Backhaus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ortaya çıkan kuş gribinin söz konusu çiftlikle sınırlı kalacağı gibi görüldüğünü söyledi.

 

Backhaus, çiftliğin 3 kilometre çevresindeki alanda tüm kümes hayvanlarının telef edileceğini anlattı. Söz konusu alanda 31 bin hindiye sahip çiftliğin dışında yaklaşık 900 kümes hayvanının kayıtlı olduğu bildirildi.

 

Hindilerin telef edilmesine bugün başlandığı ve yarına kadar bu işlemin süreceği kaydedildi.

 

Friedlich-Loeffler Enstitüsü Başkanı Thomas Mettenleiter de Heinrichswalde’deki çiftlikte son zamanlarda hindilerin telef olma oranın artması üzerine incelemelerde bulunduklarını belirterek, bölgede 4 uzmanın araştırma yaptığını söyledi.

DİĞER HABERLER
Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO’nun Protokolü İmzalandı  

 

Şimdiye kadar virüsün insanlara bulaşmadığına işaret eden Mettenleiter, ancak hastalık oluşturan her virüsün insanlar için de bir tehlike olabileceğinden hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.

 

Yaklaşık 2 bin hindi telef oldu

 

Bölgenin veteriner hekimi Holger Vogel de şimdiye kadar söz konusu virüsü taşıyan yaklaşık 2 bin hindinin telef olduğunu açıkladı.

 

Avrupa’da şimdiye kadar yabani kuşlarda tespit edilmediği tipi virüsün ilk kez kümes hayvanlarında görüldüğü ifade edildi.

 

Güney Kore’de ilk kez ocak ayında rastlanan H5N8 virüsünün Japonya ve Güney Kore ile Çin arasındaki sınır bölgede de tespit edildiği belirtilerek burada virüse yabani kuşlarda rastlandığı kaydedildi.

 

ALMAN HÜKÜMETİNİN 06.11.2014 TARİHİNDE OIE VERDİKLERİ İLK RAPORA GÖRE:
04.11.2014 GÜNÜ MECKLENBURG- VORPORMERN(BALTIK KIYINDA) BİR ÇİFTLİKTE 30.939 ADET HİNDİ SÜRÜSÜNDE Highly pathogenic avian influenza virus H5N8 SUŞU ENFEKSİYON BAŞLAMIŞ. 5000 HASTA 1880 ÖLÜ, HASTALIK KAYNAĞI BİLİNMİYOR. HASTALIK DEVAM ETMEKTE.

 


7 Kasım 2014. 10:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x