Kuş Gribi İle Mücadelede Türkiye’nin Başarı Gerçeği


Ülkemizde ve dünyada kanatlı sektörüne büyük yıkıma neden olan “Kuş Gribi” mücadelesinde Türkiye örnek ülke olarak gösterildi.

 

Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet gösteren ve merkezi Stockholm’de bulunan Avrupa Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Kontrol Merkezi uzmanlarından doktor Denis Coulombier, Türkiye’nin kuş gribiyle ilgili mücadelede “örnek ülke” olarak gösterildiğini söyledi.   Bu konu ile ilgili soraları yanıtlayan Coulombier, 2006 yılında ortaya çıkan krizde Türkiye’nin “hızlı ve şeffaf” biçimde hareket ettiğini belirterek, AB’de bu alanda yapılan ve yapılacak çalışmalarda Türkiye’nin tecrübesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

 

Kuş gribi vakası görülmesinin hemen ardından Dünya Sağlık Örgütü ve AB’nin ilgili birimlerinin Türk yetkililer tarafından derhal haberdar edildiğini ve alınacak önlemler konusunda yakın ve etkili işbirliği içine girildiğine belirten Coulombier, “Bu konuda Türkiye’nin tavrını takdirle karşılıyoruz” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı uzmanları, kamu sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların çıktığı ülkelerin şeffaf olması ve hızlı davranması kadar, bu ülkelere yapılacak yardımın ve yine bu ülkelere gereksiz yaptırım yapılmamasının da önemli olduğunu hatırlattı.

 

Grip ilaçları virüslere işlemiyor 

 

Bilim adamları bu yıl ilk kez grip ilaçlarının grip virüsü karşısında bir işe yaramadığını açıkladı.

 

ABD’li bilim adamları, “En etkili ilaç Tamiflu bile birşey yapamıyor” derken, direncin Asya ve Avrupa’ya yayılabileceği uyarısı yaptı

 

Amerikalı bilim adamları, bu yılki grip virüslerinin ilaçlara karşı beklenmedik bir direnç geliştirdiklerini açıkladı. International Herald Tribune Gazetesi’nin haberine göre, gribe karşı kullanılan ilaçların en başında gelen Tamiflu adlı ilaçla yapılan testler bu yıl sürpriz sonuçlara yol açtı.

 

Merkezi New York’ta bulunan Memorial- Sloan Kettering Kanser Merkezi Laboratuvarı’ndan Doktor Kent Sepkowitz, özellikle Tamiflu adlı ilaçla yapılan tedavilerde, geçen yıllarda grip virüslerinin sadece yüzde 11’inin ilaca karşı direnç geliştirdiğini hatırlatarak, bu yıl direnç oranının yüzde 99’a çıktığını açıkladı. Sepkowitz, bugüne kadar ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi.

 

Bugüne kadar Tamiflu’ya karşı direnç geliştiren virüslerin başında H1N1 tipi virüs geldiğini kaydeden bilim adamları, bu yıl en yaygın olarak da bu virüsle karşılaşıldığını belirtiyor. Roche firması tarafından üretilen Tamiflu, dünyada gribe karşı kullanılan ilaçların en başında geliyor. Bilim adamları direncin nereden kaynaklandığını araştırıldığını belirtirken, birkaç yıl önce benzer bir durumla Japonya’da da karşılaşıldığı, ancak burada söz konusu ilaca karşı direnç geliştirenlerde virüsler zayıfladığı için başkalarına bulaşma oranlarının epeyce düşük olduğu belirtiliyor.


Yazan - 27 Kasım 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Tamiflu’nun hikaye olduğu tüm dünyada isbatlandı.
Kuş gribi denen şey milyonlarca yıldır var Roche karına kar katarken koca koca ülkeler ona boyun eğdiler. Milyarlarca doz sattı ve küresel güçler finanse edildi.
H1N1 Tıpkı EBOLA gibi laboratuvar şartlarında geliştirilmiş bir virüs değil midir?
Bunun sonu yok.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x