Kuş gribi Irak’ta kronik bir sorun haline geldi


tavukculuk-gidahatti

 

 

Bir kanatlı hayvan hastalıkları uzmanına göre, Irak’ın kuş gribi nedenlerini ortadan kaldırma konusunda yetersiz kalması, bu ölümcül virüsün komşu ülkelere de yayılma olasılığının bulunduğunu gösteriyor. Patojenliği yüksek H5 kuş gribi türü, Irak’taki Bağdat ve Vasit bölgelerinde ciddi zarara neden oluyor.

 

Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre (FAO), Irak’ı kasıp kavuran H5 türü kuş gribi (AI), “ülkenin kümes hayvanları endüstrisini tehdit eden en büyük sorunlardan biri”.

 

FAO Irak’ta proje yöneticisi olan Hilal Mohammed H5 kuş gribi türünün Irak’tan diğer ülkelere geçme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyledi.

 

Irak’ta biyogüvenlik önlemlerinin uygulanması konusunda yeterli kararlılık yok. Bu eksiklik, Irak’ın sınırlarındaki yetersiz kontrollerle birleştiğinde, kuş gribinini yayılması beklenen kronik bir sorun hale geldiği söylenebilir.

 

Hilal Mohammed, “H5 kuş gribi türünün tespit edilmesinden sonra Irak Tarım Bakanlığı, kuşları ayırarak telef etmek ve kümes hayvanları çiftliklerini kapatmak gibi adımlar atıyor. Ancak hastalığın gerçek nedenlerinin üzerine gitmiyor” şeklinde konuştu.

 

Kuş gribi 11 çiftliğe bulaştı

 

Bu haftanın başında, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE), Bağdat ve Vasit bölgesindeki 11 çiftliğin salgından etkilendiğini ve 500.000’in üzerinde hayvanın hastalık nedeniyle öldüğünü açıklamıştı. 2,3 milyon tavuğa ise virüsün Irak’ın diğer bölgelerine yayılmasını ve büyük bir salgına dönüşmesini engellemek amacıyla ötenazi uygulandığı bildirilmişti.

 

Mohammed, kümes hayvanları endüstrisinin ulusal ekonomi için önemli bir yere sahip olduğunu, H5 türünün ciddi ekonomik kayıplara yol açtığını aktardı.

 

Düşen petrol fiyatları ve IŞİD ile yaşanan kanlı çatışmalar nedeniyle zaten zorda olan ülke ekonomisi, yaşanan bu sorunla bir darbe daha alabilir.
İkinci kez salgın yaşanıyor

 

Bu yıl Irak’ta 2. kez büyük salgın yaşanıyor. Nisan ayında yaşanan ilk salgında, H5N1 kuş gribi türü, 77,101 kanatlının ölümüne neden olmuştu.

 

ABD Tarım Bakanlığı tarafından Nisan ayında bir rapor yayınlandı. Bu raporda kuş gribine ilişkin güvenlik kısıtlamalarının hafiflemesi nedeniyle Irak’a yapılan piliç eti ihracatındaki bir artış olmasını bekliyordu.

 

Irak, Ocak ayında 24 ülkeden yapılan canlı tavuk ve kümes hayvanları ürünleri ithalatını yasaklamıştı. Kuş gribiyle ilgili endişeler nedeniyle uygulamaya giren yasak, Çin, Hindistan, İsrail ve Güney Kore gibi ülkeleri kapsıyordu.Dünya


Yazan - 11 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x