“Kuş Gribi”ne Çalgılı-Müzikli Davetiye


Kuş gribi tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlarda kitlesel ölümlere yol açan ve aslında bir hayvan hastalığının etkeni olan H5N1 virusunun insanlarda yaptığı hastalıktır. Grip (influenza A) virusunun hemaglutinin (H1-H7) ve nöraminidaz (N1-N3) olmak üzere iki tip antijeni vardır. Bunlardan yalnız H1, H2, H3 ve N1, N2 antijeni taşıyan virüslerin insanda grip hastalığına ve salgılarına yol açtığı bilinir.

Bu hastalığın göçmen kuşlar kanalı ile bulaştığı artık herkes tarafından bilinir.Kaçak avcılar, ülkemizin üzerinden geçen  göçmen kuşları yere indirerek  ülkemizi çok büyük bir risk altına sokmaktadırlar.

“MP3 Çalar” ile bıldırcın sesi yayarak Afrika kıtasına gitmekte olan bıldırcınları yere indiren kaçak avcılar yetkililer tarafından yakalanarak gerekli işlemler yapılıyor.

AVLANMA NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Bugünlerde Türkiye’nin belirli bölgelerinde usulsüz avcılığı kendilerine meslek edinmiş kişiler, elektronik araçları belirli yerlere kurarak, bıldırcın ve kılavuz bıldırcın sesi çıkartıyorlar. Bu esnada da göç eden tüm hayvanları, o teyplerin bulunduğu bölgeye indiriyorlar. Bu yöntem göçü kesiyor ve hayvanların kendileri içi elverişsiz yere inmesini sağlıyor. Bu hayvanlar esas itibariyle indikleri alanlarda beslenirler, dinlenirler ve su içerler. Bıldırcın avcılarının teypleri kurdukları yerler ise genel olarak bu koşulları sağlamıyor. Hayvanlar da telef oluyor.

DİĞER HABERLER
Dazkırı'da şap hastalığı karantinası

Bodrum ve Milas’ta kaçak avcılıkla mücadele kapsamında çalışma başlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, avcılar tarafından kurulan tuzaklarda ”MP3 çalar” kullandığını tespit etti.

-”MP3 ÇALAR”LI TUZAK-

Bu arada kaçak avlanan kişilerin kurdukları akü, MP3 çalar ve hoparlörden oluşan tuzak dikkati çekti.

Söz konusu sistem sayesinde, MP3 üzerinden bıldırcın sesi yayınlayan avcıların, yaklaşık 7 kilometrelik bir alan içindeki tüm bıldırcınların yere indirdikleri ve kolayca tuzağa düşürdükleri öğrenildi.

Av ve Yaban Hayatı Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı 2. Başkanı Süha Umar, yaptığı açıklamada, bıldırcınların belirli mevsimlerde kuzeyden güneye, güneyden de kuzeye göç ettiklerini söyledi.

Şu anda Rusya ve Ukrayna’dan gelen bıldırcınların Türkiye üzerinden Kuzey Afrika’ya göç ettiğini anlatan Umar, şunları kaydetti:

Bodrum, Yalıkavak, Turgutreis, Mumcular ve Ören bölgelerinde yaklaşık 35 kilometrelik bir alanda çalışma yapan ekipler, kaçak avlananlara göz açtırmadı. Bölgede kurulan 7 adet tuzağı etkisiz hale getiren Orman Koruma Muhafaza Memurları Yüksel Genek ve Şenol Ünal ile Av ve Yaban Hayatı Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı 2. Başkanı Süha Umar, kaçak avlanan R.H ve S.C’yi de suç üstü yakaladı.

Söz konusu kişiler hakkında ”avda kullanılması yasaklanan araç gereçlerin avlarda bulundurulması” suçundan 200’er lira idari para cezası uygulandı.

DİĞER HABERLER
Bolu’da Şap Hastalığı ile Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

 

 

 


11 Eylül 2011. 19:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x