Kuvvetli lodos havaları ısıtacak


54a10b33f493b82814b9f12d

 

 

 

 

 

Hafta sonunda etkili olacak kuvvetli lodos fırtınası hava sıcaklıklarını hissedilir derecede artıracak. Hava sıcaklığı hafta sonunda ve Pazartesi günü ülke genelinde mevsim normallerinin yaklaşık 6 ila 12 derece üzerinde seyredecek

 
Türkiye’de hava sıcaklığı, kuvvetli lodos fırtınası nedeniyle hafta sonunda ve Pazartesi günü ülke genelinde mevsim normallerinin yaklaşık 6 ila 12 derece üzerinde seyredecek.

 

Sıcaklığın Pazar ve Pazartesi günleri Ankara’da 16, İstanbul’da 20, Sakarya’da 24, İzmir’de 21 Antalya’da 19, Kocaeli, Zonguldak ve Samsun’da ise 22 dereceye ulaşması bekleniyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’nin batı bölgeleri yarın öğle saatlerinden itibaren kuvvetli bir alçak basınç sisteminin etkisine girecek.

 

Rüzgarın şiddetini arttırarak, yarın akşam saatlerinde Marmara ve Kıyı Ege’de, Cumartesi ve Pazar günleri Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Batı ve Orta Karadeniz’de güney ve güneybatı yönlerden (Kıble ve Lodos) fırtına (60-80 km/saat hızda), Marmara bölgesinde ise tam fırtına (80-100 km/saat hızla) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Pazartesi günü de fırtınanın etkisini azaltarak devam etmesi bekleniyor.

 

Kuvvetli lodos fırtınası sebebiyle hava sıcaklıklarında hissedilir derecede artış meydana gelecek. Hava sıcaklığı, hafta sonunda ve Pazartesi günü ülke genelinde mevsim normallerinin yaklaşık 6 ila 12 derece üzerinde seyredecek. En yüksek hava sıcaklığının 1 Şubat Pazar ve 2 Şubat Pazartesi günleri Ankara’da 16, İstanbul’da 20, Sakarya’da 24, İzmir’de 21 Antalya’da 19, Kocaeli, Zonguldak ve Samsun’da ise 22 dereceye ulaşması bekleniyor. Kuvvetli lodosun etkisini kaybetmesiyle Salı günü sıcaklıklar azalacak.

 

6 Şubat Cuma günü gelecek yeni yağışlı sistemin, Cumartesi günü ülkenin iç ve batı bölgelerini kapsayan büyük bölümünde yağmur ve sağanağa neden olacağı, yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa ve Antalya’da fırtınayla birlikte kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

 

Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile yüksek kar örtüsü bulunan dağlar ile Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Ilgaz, Davraz gibi kayak merkezlerinde kar erimeleri meydana gelebileceğinden yağışla birlikte ani sel ve taşkın riski bulunuyor.

 

Kar erimeleri, soba ve doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. AA


Yazan - 29 Ocak 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x