Kuyumcular Bile Et ithalatçılığına Soyundu …!


Kuyumcular bile et ithal etmeye başladı

Kuyumcudan çiçekçiye herkes et ithal edince Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ithal kriterlerini sınırlandırmak için düğmeye bastı.

Tarım Bakanlığı et ithalatını uzattı ancak çiçekçiden kuyumcuya her sektör ithal et getirmeye başlayınca, uygulamayı sınırlandırmak için düğmeye basıldı. Karkas et ithalatını 2011 yılında da sürdürmeyi planlayan bakanlık, et ithal edeceklere kriter getirmeye hazırlanıyor. TOBB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yardımcı da “Hiç alakası olmayan insanlar et getirmeye başladı. Artık bir politika gerekiyor” dedi.

Bu yıl içinde yükselen et fiyatlarının bir türlü düşmemesi üzerine önce canlı hayvan ithalatına izin veren Tarım Bakanlığı, eylülde et ithalatına izin verdi. Bakanlığın düzenlemesine göre, kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesisler et ithal edebilecekti. Ancak uygulamanın pratikte çiçekçiden kuyumcuya kadar genişlediği ortaya çıktı. Bir tesis kiraladığını belgeyen herkes et ithalatı yapma hakkı kazandı.

Çantasını kapan et getirdi

TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı kuyumcudan çiçekçiye her sektörden insanların et ithal ettiğini belirtiyor. Yardımcı, “Herkes et ithal ederse de sonuç ortada. Fiyatlar düşmedi bile. Böyle ithalat 5 yıl da sürer, 10 yıl da sürer” diyerek artık Tarım Bakanlığı’nın bu konudaki politikasını net bir şekilde açıklaması gerektiğini söyledi. Türkiye Ziratçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de çantasını kapanın et getirdiği bir dönemden geçildiğini belirtirken “Her sektörden et ithalatı yapanlar var. Buna karşın ithalat uzatılacak. Biz bu uygulamaya sıcak bakmıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Muharrem İnce Tavukçuluğa başlayacak mı?

2010 sonunda bitmesi öngörülen karkas et ithalatı uygulaması süresiz hale dönüştürüldü. Et ve hayvan ithalatındaki süre sınırlamasını kaldıran Tarım Bakanlığı, ithalatı yapacak kişi ve kurumları ise sınırlamak için çalışma başlattı. Şu andaki uygulamayı baştan sonra incelediklerini belirten Tarım Bakanlığı yetkilileri, ithalatın daha sınırlı bir kesim tarafından yapılabilmesi için çalıştıklarını ve konunun gündemlerinde olduğunu söyledi. Konuyla ilgili yeni düzenlemenin yıl bitmeden kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

12 günde 14 bin ton et girdi!

Eylül ayından bugüne kadar 497 bin ton et ithalatı için kontrol belgesi düzenlenirken, 44 bin 375 bin ton et ithal edildi. 10 Aralık’ta Türkiye’ye getirilen ithal et miktarı ise 31 bin tondu. Bu da sadece son 12 günde 14 bin ton etin daha ithalat yoluyla Türkiye’ye girdiğini gösteriyor. Türkiye’nin canlı hayvan ihtiyacını son dönemde karşılayan ülkelerin başında gelen Uruguay’ın da canlı hayvan göndermek istemediği belirtiyor. Bakanlık konuyla ilgili iddiaları reddederken Uruguay’ın zorluk çıkardığı ileri sürülüyor.(Radikal)

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİNİN
CANLI HAYVAN VE ET İTHALATI İLE İLGİLİ
3. BASIN BİLDİRİSİ
 

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ OLARAK ÜLKE HAYVANCILIĞINI VE İNSAN SAĞLIĞINI YAKINDAN İLGİLENDİREN CANLI HAYVAN VE ET İTHALATI KONULARINDA BUNDAN ÖNCE YAYINLADIĞIMIZ İKİ BASIN BİLDİRİSİNDE DİLE GETİRDİĞİMİZ ENDİŞELERİMİZİN NE DENLİ HAKLI OLDUĞU EN SON UYGULAMA İLE BİR KEZ DAHA KANITLANMIŞ OLDU.

DİĞER HABERLER
Merkel balığı yuttu

 CUMHURİYET TARİHİMİZDE İLK KEZ KURBAN BAYRAMI İÇİN YURT DIŞINDAN KURBANLIK İTHAL EDİLMESİ HAYVANCILIĞIMIZIN BU GÜN İÇİNDE BULUNDUĞU AÇMAZIN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR.

DAHA ÖNCE ALINAN KARARLARLA ET VE BALIK KURUMUNA VERİLEN CANLI KASAPLIK HAYVAN VE ET  İTHALAT İZNİ  GEÇERLİLİK SÜRESİNİN  23 ARALIK 2010 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN BAKANLAR KURULU KARARI İLE  31 ARALIK 2011 TARİHİNE KADAR UZATILMASI  YÜRÜTÜLMEKTE OLAN YANLIŞ POLİTİKALARDA ISRAR EDİLMESİ ŞEKLİNDE ALGILANMAKTADIR.  

BU KARAR UYGULANMAKTA OLAN YANLIŞ POLİTİKALARIN DEVAM EDECEĞİ VE YAPISAL HİÇ BİR ÇÖZÜM ÜRETİLMEDEN ÜLKE HAYVANCILIĞININ VE İNSAN SAĞLIĞININ MAKUS TALİHİ İLE BAŞBAŞA BIRAKILACAĞININ KANITIDIR.

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ OLARAK, ÜLKE HAYVANCILIĞINI DAHA DA ÇIKMAZA SOKAN, ÜRETİCİYİ BİTİREN, HALK SAĞLIĞINI RİSKE EDEN BU KARARIN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA VURGULARKEN, TÜM MESLEK VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE ÜNİVERSİTELERİMİZİ BİRLİKTE HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUZ.

 KAMU OYUNA SAYGIYLA DUYURURUZ.
                                                              Prof.Dr.Şakir Doğan TUNCER
                                                                                 Genel Başkan
                                                                             Yönetim Kurulu A.


26 Aralık 2010. 12:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x