Kuzguncuk’ta 23. ‘Kardeşlik Sofrası’


 

06082014Ar7FUnpyd0qbjVbySvMPRgOh9

 

 

Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogunda, geleneksel hale gelen iftar yemeğinin 23.sü gerçekleşti
Geleneksel iftar, Kuzguncuk Cami Hocası Aydın Vatan’ın okuduğu ezanın ardından orucun açılması ile başladı.

 

Sinagog Vakfı Yönetim Kurulu Üyelerinden Niso Yeruşalmi’nin açılış konuşmasının ardından söz alan Vakıf Başkanı Beto Adato, yüzyıllardır ‘Yahudi Köyü’ olarak adlandırılan Kuzguncuk’un, Yahudilerin ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirtti ve burada yaşayan üç semavi din mensuplarının büyük bir aile gibi, dostluğun sevgi ve saygıyı hiç eksiltmeyerek bu günlere gelindiğini söyledi.

 

Adato, sevincin ve hüznün bir arada yaşandığı, cami, sinagog ve kiliselerden yükselen, ezan, hazan ve çan seslerinin bir arada duyulduğu bu şirin beldenin, şu anda aramızda olmayan büyüklerimizi, sevdiklerimizi anmanın ve bu anlamlı sofraya katılanların geceye ayrı bir tat ayrı bir sevinç verdiğini belirtti.

 

Her türlü olayda desteklerini esirgemeyen Kaymakam’a, Belediye Başkanı’na, ihtiyaçlılarımıza daima destek olan Kaptanoğlu ailesine, yaz, kış her türlü ortamda, acılı ve sevinçli günlerimizde, duaların büyük bir huzur içinde yapılmasına olanak sağlayan Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü ve tüm Emniyet mensuplarına teşekkür eden Adato, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramını da kutladı.

 

“Tüm semavi dinlerde oruç makbuldür”

 

Ardından söz alan Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni Kuzguncuk Musevi Cemaati’nin vermiş olduğu iftar gecesinde üç semavi din mensuplarının birlikte olmasının kutsallığına değinerek bu mübarek gecede, dinlerin sosyal yaşamda ne kadar önemli olduğunu belirtti. Tüm semavi dinlerde ibadet, oruç ve sadakatin, Allah katında makbul davranışların olduğunu söyleyen Rav Adoni, iyilik yapmak, sevgi göstermek, adil olmak, hoşgörünün temel ilkelerini teşkil ettiğini, yalan söylemek, insanları aldatmak, haksızlık yapmak ve kalp kırmanın da insanların nefretini kazandığını vurguladı.

 

Rav Adoni, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramının tüm ulusa ve İslam dünyasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

31072013rKHLuiTGqJe8ODQz

 

“Öğretilerin esası bir”

 

Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, konuşmasında iyiliğin Musevilikte, Müslümanlıkta ve Hıristiyanlıkta da aynı olduğunu hatırlattı. Özdemir, “Öğretilerin de esası bir olduğuna göre, bizlere telkin edilen faziletli davranışlar da aynıdır” dedi. Müftü, bu mabette üç semavi din mensuplarının hep birlikte böyle bir geceyi yaşamanın büyük bir mutluluk verdiğini ve bu güzelliklerin her zaman devam etmesini dilediğini belirtti.

 

“Musevi dostlarımızla bu topraklarda kadim bir tarihimiz ve ortak bir geleceğimiz var”
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Yıllardır sürdürdüğünüz bu güzel geleneği, hoşgörüyü tamamlayan, kardeşliği gelecek kuşaklara aktarıcı davranışınızdan dolayı özellikle teşekkür ederim” diyerek sözlerine başladı. Her yıl olduğu gibi bu güzel ibadethanede bir arada, aynı coşkuyla Ramazan ayının bereket ve rahmet getirdiği günlerinde bu huzur sofrasında buluşmanın önemini belirtti. “Musevi dostlarımızla bu topraklarda kadim bir tarihimiz ve ortak bir geleceğimiz var. Üsküdar ve tüm Türkiye’de hep birlikte yaşadığımız Musevi dostlarımızla komşuyuz, arkadaşız, dostuz ve hepimiz birlikte Türkiye vatandaşlarıyız” diyen Türkmen, bu beraberliğin her zaman huzur içinde daim olacağını vurguladı.

 

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ‘kardeşlik sofrasında’ bu güzelliği yaşatarak ve paylaşarak 23 yıldır devam ettiren Kuzguncuk Musevi Cemaati’ne teşekkür ederek konuşmasına başladı. Üç semavi dinin çocuklarının bir arada yaşadığı, kardeşliğin, dostluğun, kalplerin kırılmadığı ve hoşgörünün yaşandığı bu güzel semtte, böyle bir birlikteliğin yaşandığını görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Kuzguncuk Halk Eğitim Merkezi Başkanı Aymelek Kaptanoğlu, halk eğitim öğrencilerinin el emeği ve göz nuru ile hazırlanmış oldukları iki tabloyu (Magen David ve Menora) gecenin anısına Vakıf Başkanı Beto Adato’ya sundu.

 

Beylerbeyi Cami Hocası Ramazan Kutlu’nun okuduğu Şükran Duasının ardından, davetliler yaşamış oldukları gecenin vermiş olduğu mutluluk ve huzurla, seneye tekrar buluşmak umuduyla sinagogdan ayrıldılar.

 

İftara Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Vekili Mehmet Baykara, AKP Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, AKP İlçe Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Hakan Çelik, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan ve Başkan Vekili Cemal Solak, Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, Kuzguncuk’un köklü ailesinin çok sevilen abisi Engin Kaptanoğlu, Ermeni Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Edvard Ayvazyan, Kuzguncuk Sinagogu hazanı David Uçki, Kuzguncuk Muhtarı Faik Kaptan, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü mensupları, Bet Yaakov Sinagogu Vakfı yönetim kurulu üyeleri ve Kuzguncuk sakinlerinin yanı sıra birçok davetli katıldı.


Yazan - 11 Temmuz 2015. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x