Laboratuvar Sonuçları Tüketiciye Güven Veriyor


AB normları getirilmesi sürecindeki geçikmeler nedeni ile ürünlerde beklenen standartların gerçekleşmemesi bilinmektedir.Bu gecikmeler tüketicinin sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.Bu konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan TURKLABKALİBRASYON VE DENEY LABORATUVARLARI DERNEĞİ  ile TÜKETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ yetkilileri tüketicileri aydınlattı.

İki derneğin ortak yaptığı açıklama şöyle;
 
“Gıda, sağlık, çevre ve doğru ölçüm (kalibrasyon) alanlarında yapılacak analiz ve ölçüm çalışmaları ile tüketiciyi doğru bilgilendirmeyi sağlamak, tüketici zararına olan ürünleri örneklemek amacı ile Turklab Kalibrasyon ve Deney Laboratuarları Derneği ile Tüketiciler Birliği arasında işbirliği protokolü imzalanması nedeni ile aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

Hızla gelişen üretim teknikleri ve kullanılan hammaddelerin çeşitlenmesi nedeni ile ürünlerin kontrolü ihtiyacı sürekli önem kazanmış; ancak denetimlerin AB normlarına getirilmesi sürecindeki gecikmeler nedeni ile ürünlerde beklenen standardın yakalanamadığı bilinmektedir. Bu gecikmeden dolayı tüketicinin sağlığı olumsuz etkilenmekte ve son yıllardaki artışa rağmen yapılan denetim analiz sayılarında gelişmiş ülkelerdeki seviyenin yakalanamaması, sonuçların kamuoyu ile yeterince paylaşılmaması nedenleri ile tüketicinin şüpheleri her geçen gün artmış; şüpheli bulunan gıda maddelerine karşı panik oluşmasından dolayı uzaklaşan tüketicinin doğru ve yeterli beslenemediği değerlendirilmektedir.

Bugün imzalanan protokol ile birlikte tüketicinin kullandığı gıda, çevre, sağlık ürünleri ve kalibrasyon testleri Tüketiciler Birliği’nin yeteri kadar numune toplama ve analiz talebi ile Turklab üyesi olan ve Türkiye genelinde bulunan 105 laboratuvar tarafından ücretsiz yapılarak tüketicilere bir kanaat oluşturmak için bilgilerine sunulabilecektir.

DİĞER HABERLER
Gıda fiyatlarına neşter için geri sayım başladı

Düzenlenen protokol ile birlikte birçok üründe analiz çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek, sonuçlar marka belirtilmeden yorumlanarak kamuoyu ile paylaşılacaktır. İş birliği protokolümüz gereği laboratuvar sonuçlarına bağlı olarak firma ödüllendirmesi ve/veya tenkit edilmesi yapılmayacaktır. Sağlıksız üretimi yapılan, tüketiciyi yanıltan, sağlık açısından zarara sokan ürünler hakkında tüketici bilgi sahibi edilecek ve eş zamanlı Kamu otoritesi de bilgilendirilecektir. Yapılacak çalışmaların caydırıcı olacağı ve üreticilerin kendilerini kontrol edeceği, tüketicilerinde doğru bilgiye ulaşma hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmadaki nihai hedeflerimizden biriside geleceğin dünyasına yön veren laboratuvarların sağlıklı yaşama hakkımızla birlikte tüm yaşam alanlarımızdaki katkısını topluma anlatmaktır.”
 
TURKLAB KALİBRASYON VE DERNEĞİ DENEY LABARATUVARLARI                                                                                                                 
Dr. Ömer GÜZEL      Yönetim Kurulu Başkanı           

Dr. Can DEMİR       Genel Sekreter  

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ      

Nazım KAYA  Genel Başkan


24 Mart 2011. 22:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x