Tarım Bakanı dünyadaki açlığa dikkat çekti


Bakan Eker, dünyada bir milyar insanın yatağa aç girdiğini, bunun yetersiz gıdadan değil, izlenen politikalardan kaynaklandığını belirterek, “Bu kadar insan açken dünya güvenli bir yer olmaz. Bu anlamda gıda güvenliğini sağlamamız lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti kapsamında Hollanda’ya giden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Hollanda Genç İşadamları Federasyonu’nun (HOGİAF) Lahey’de düzenlediği ”Medeniyetler İttifakı” ödül törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Eker, Türkiye’nin son yıllarda tarım alanında önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Bakan Eker, Türkiye’nin son sekiz yılda tarımsal hasılasını 23 milyar dolardan 63 milyar dolara çıkartarak Avrupa’nın birinci, dünyanın yedinci büyük tarımsal gücü haline geldiğini söyledi.

Biyozenginlik açısından dünyanın en zengin kara parçalarından birisi üzerinde duran Türkiye ile Hollanda arasında tarımsal alanda işbirliğini ortaya koyacak yeni stratejilerin geliştirilebileceğine dikkat çeken Bakan Eker, Hollanda’da yaşayan Türk işadamlarına bu alana yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Tarımı modası geçmeyen sektör olarak tanımlayan Bakan Eker, şunları kaydetti: “Bir yandan inovasyon, teknoloji, modern tarım işletmeciliği, sermaye ve teşebbüs gücü. Öte yandan dünyanın en zengin biyoçeşitliliğine sahip topraklar, Türkiye yani, büyük bir üretim kapasitesi, büyük bir pazar ve çok daha büyük pazarlara yakın bir coğrafya. İşte bu iki gücü bir araya getirecek, bu iki ülkeyi bir hedef için ortak bir zeminde buluşturacak tarımdır. Bu alanda yapılacak işbirliği sadece Hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmekle kalmaz dünyanın birçok bölgesindeki gıda güvenliği sorununu çözmek için büyük katkı sağlar. O yüzden genç işadamlarının bu alana yönelmelerini önemsiyorum”

Yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanın 1 milyarının her gün yatağına aç girdiğini belirten Bakan Eker, bunun, dünyada bu insanların yiyeceği kadar yemeğin bulunmamasından değil, izlenen politikalardan kaynaklandığı söyledi.   Bakan Eker, farklı medeniyetlerin bir araya gelerek bir sevgi medeniyeti kurmaları gerektiğini, “Dünyada 1 milyar insan açsa geri kalan insanlar için de o dünya aslında güvenli bir yer olmaz. Bu anlamda gıda güvenliğini sağlamamız lazım” diye konuştu.

Bakan Eker, Türk kökenli işadamlarının Hollanda’da son derece önemli bir fonksiyon icra ettiklerini de sözlerine ekledi.


20 Nisan 2012. 14:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x