Lavanta ve Arıcılık Eğitimine Büyük İlgi


DSCF2861

 

​Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün organizasyonuyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde  bir araya gelen Torbalı ve Buca’dan gelen çiftçilere Lavanta ve Arıcılık eğitimi verildi.  Toplantıda Dr. Ünal Karık lavanta yetiştiriciliği ve lavanta kullanım alanları konusunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin lavanta ithal eden bir ülke olduğunu bu yüzden lavanta üretiminin yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

DSCF2865

Veteriner hekim Oya Boran yaptığı sunumda lavanta balının diğer ballara göre farklılıkları ve önemine değindi. Arı yetiştiriciliğinde kovan kolonisi ve kovan organizasyonu konusunda ise sunumu  ise Uzman Mustafa Kösoğlu yaptı.  Ziraat Mühendisi Üzeyir Karaca ise yaptığı konuşmada ülkesel arıcılık projesine değindiği konuşmasında arıcılıkta ana arı seçimine ve larva aktarımının önemine değindi.

 

Konu anlatımlarından sonra lavanta denemeleri gezilerek uygulamalar yerinde incelendi.  Ardından arı kovanlarında larva aktarımı ve anaç arı seçimi uygulamalı olarak anlatıldı.


Yazan - 20 Mayıs 2015. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x