‘Leyleklerin anne ve babası’ göç yolunda takipte


Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü ve çevresindeki doğal değerlere projeleriyle katkı veren “leyleklerin anne ve babası” Arıcı çifti, 16 yerleşim biriminde leylekleri ve yuvalarını tek tek kontrol etti ve popülasyonun arttığını saptadı.

Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü ve çevresindeki doğal değerlere projeleriyle katkı veren “leyleklerin anne ve babası” Fransizka ve Prof. Dr. İsmet Arıcı çifti, Avrupa Leylek Köyleri Ağı’nda Türkiye’yi temsil eden Eskikaraağaç Mahallesi’nde göç yolundaki leylekleri izlemeye başladı.

Leyleklere adeta hayatlarını adayan, Leylek Dostu Köyler Projesi’nin mimarı İsmet Arıcı ile eşi Fransizka Arıcı, yaptıkları gözlemde leyleklerin güncel durumunu not etti.

Bu kontrolleri, “Yaşayan Göller Ağı”na 2001 yılında dahil edilen ülkenin en geniş nilüfer yataklarına sahip kuş göç yolundaki Uluabat Gölü’nün çevresindeki tüm mahallelerde yuvalara tek tek bakarak gerçekleştiren çift, kuşlara etkileyebilecek unsurları da not ederek tedbirler alınmasını sağlıyor.

Fransizka Arıcı, AA muhabirine, Türkiye’de mayıs ortasına kadar leylek göçünün devam ettiğini söyledi.

Geçen yılla aynı sayıda yuvanın aktif olduğunu aktaran Arıcı, “Bütün yuvalarda 1 leylek kuluçkada yatıyor. 1 yuvada ise yeni hareketlilik var. Yani köyde misafir ettiğimiz leylek sayısında azalma yerine artış olmuş.” diye konuştu.

Arıcı, bunda Karacabey Belediyesi Leylek Master Planı çerçevesinde hazırladıkları ve Alman çevre kuruluşu EuroNatur tarafından desteklenen projenin etkisi olduğunu dile getirdi.

“Tek bir hamleyle bölgeye 3 katkı”

İsmet Arıcı da Uluabat’ın korunması çerçevesinde, 2004 yılında “Leylek Dostu Köyler Projesi” hazırladıklarını anımsatarak o günden beri yoğun bir şekilde doğa için mücadele ettiklerini anlattı. Elektrik hatlarının kabloluya dönüştürülmesini sağladıkları 12 köyde 160’ın üzerinde yuva platformu hazırlanmasına katkı sunduklarını belirten Arıcı, “Çalışmaların sonunda, insan etkenli leylek ölümlerini bugün neredeyse tamamen bitirmiş durumdayız. Ancak şunu gördük ki leyleklerin ölümünü önlemek yeterli değil. Beslenme alanlarının da iyileştirilmesi gerekiyor.” dedi.


Yazan - 13 Nisan 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x