Lezzetin zirvesinde bilgi kirliliği ele alınacak


Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu tarafından birincisi düzenlenecek Türk Mutfağı Zirvesi’ne sayılı günler kaldı. Zirve kapsamında ünlü işletmeci Abdullah Korun bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Tanıtım ayağı İstinye’de gerçekleştirilen Türk Mutfağı Zirvesi için geri sayım başladı. Türk Mutfağı Zirvesi, 1-4 Aralık tarihleri arasında Antalya’daki Kervansaray Otel’de düzenlenecek. Bu önemli etkinlik, Türk mutfağının temel taşlarını tek çatı altında toplayıp, sektörün tüm sorunlarını masaya yatırmak ve çözüm üretmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyon Başkanı Aykut Yenice, Antalya’daki dev organizasyonda Türk yeme içme sanatının önde gelen uzmanları ile “Arama Konferansı” çerçevesinde Türk Mutfağının geleceğini belirleyecek yol haritasını hazırlama şansını bulacaklarını söyledi. Yenice, Türk Mutfak Zirvesi’ne siyaset, akademisyen ve sektör içerisinden önemli isimlerin katılacağını ifade etti.

 TÜRK MUTFAĞI LAYIK OLDUĞU YERE GELECEK

Türk Mutfağı’nın marka olması adına ne gerekirse yapacaklarını vurgulayan Federasyon Başkanı Yenice, “1. Türk Mutfağı Zirvesi ile Türk mutfağı adına bugüne kadar oluşan bilgi kirliliğinin önüne geçeceğiz. Mutfağımızın temel taşlarından olan kadına verilen değeri hak ettiği yere taşıyacağız. Kaliteli sunumu ön plana çıkaracağız. Akademisyenler ile konuşup dünya standarlarındaki Türk Mutfağı’nı layık olduğu düzeye çıkaracağız” dedi.

 ABDULLAH KORUN’DAN ‘LEZZETLİ SIRLAR’

Bu arada Türk Mutfağı Zirvesi’nin işleyiş takvimi de netleşmeye başladı. 4 gün sürecek etkinlik çerçevesinde Hacı Abdullah Lokantası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Korun da bir konuşma yapacak.

Türk Mutfağı’nın yıllardır özlemini duyduğu büyük organizasyonu gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Korun, geniş bir coğrafyada bilinen ve uygulanan mutfak kültürümüzün yarınlara sağlıklı bir şekilde devredilmesinin bu tip etkinliklerle mümkün olacağını söyledi.

Hayat boyu elde ettiği bilgi ve birikimi bu ve benzeri etkinliklerde yeni nesle aktarmak istediğini vurgulayan Abdullah Korun, “Öncelikle bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik etmek isterim. Yıllardır söyleyegeldiğimiz ve gerçekleşmesi için mücadele ettiğimiz Türk Mutfak Zirvesi’ne sayılı günler kaldı. Türkiye’nin her köşesinden sektör temsilcileri orada olacak. İnsanlar birbirlerini tanıyacak; sektörün tanıtımı, gelişmesi, mevcut sıkıntılar ve çözümü ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda geniş katılımlı istişare toplantıları yapılacak. Hepsinden önemlisi, bizler elimizdeki bilgi ve birikimi yeni nesle aktarma imkanı bulacağız. Bu da mutfağımızın gelecek yıllardaki başarılı icrasıyla direkt ilgili bir durum” şeklinde konuştu.

Abdullah Korun, etkinlik kapsamında “Osmanlı Saray Mutfağı ve Hacı Abdullah Lezzet Serüveni” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

Kart komisyonu yemeğin tadını kaçırıyor!

Türkiye’deki 35 bin lokantada geçerli olan ve 1 milyon kişinin yemek yediği kartlardaki komisyon oranları lokanta işletmecilerini isyanın eşiğine getirdi.

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkan Vekili Abdullah Korun, yemek kuponu komisyon oranlarının yüksek seviyede olduğunu ve bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini ifade etti. Yemek kartı şirketlerinin aldığı yüzde 7-10 düzeyindeki komisyonun çok yüksek olduğunu vurgulayan Korun, komisyon oranlarının yüzde 3-4’lere çekilmeli gerektiğini savundu.

Türkiye’nin önde gelen lokanta ve restoran işletmecileri başta olmak üzere sektör temsilcilerinin yemek kupanlarındaki komisyon oranlarını aşırı bulduğunu ifade eden Korun, bu sorunun acil çözüme kavuşması gerektiğini ifade etti.

Multinet, Sodexho, Accor, Setcard ve Winwin şirketlerinin yaklaşık 1 milyon kişinin kullandığı yemek kartlarından en az yüzde 7 komisyon aldığını söyleyen Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkan Vekili Abdullah Korun, bu oranın AB bölgesi başta olmak üzere bir çok ülkede yüzde 3-4 arasında olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesindeki Lokantalar ve Kafeler Meslek Komitesi Başkanı da olan Abdullah Korun, yemek kartıyla ilgili kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Enflasyonun yüzde 70-80 olduğu günlerde yüzde 7-8 komisyon oranını normal karşıladıklarını vurgulayan Korun, “Ancak enflasyonun yüzde 5-6 olduğu banka komisyon oranlarının yüzde 1’lerin altına indiği günümüzde yüzde 7 ile 10 arası komisyon ile ne olduğu belli olmayan kesintiler, ödeme tarihlerindeki keyfilik sektörü büyük sıkıntılara sokuyor.” dedi.

ACİL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

Yüksek orandaki yemek çeki komisyonlarının yıllardır restoran kafe ve lokantacıların kâr marjını ciddi oranda etkilediğine vurgu yapan Korun, şunları dile getirdi:

“Maliye Bakanlığı’nın 382 no’lu tebliği yemek çeklerinin ve yemek kartlarının ne şekilde kullanılacağını ve düzenleneceğini belirtiyor. Hüküm altına alıyor. Ancak uygulamalardaki sıkıntılar sürüyor. Tebliğe göre, yemek çeklerinin ve yemek kartlarının kullanım yeri sadece yemek hizmeti veren anlaşmalı lokanta ve restoranlar olmalı. Bu konuyu düzenleyen daha geniş kapsamlı bir tebliği ihtiyacımız var. Yemek çekleri ile ilgili kanunun bir an önce çıkması gerekir.”

Korun, İTO 18 komite temsilcileri olarak bu konunun takipçisi olacaklarını ve olumlu anlamda sonuçlanana kadar sektör adına bu işin peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi


Yazan - 26 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x