“Lider Çocuk Tarım Kampı” ile Tarımı Keşfettiler


 

 

 

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılından beri gerçekleştirilen “Lider Çocuk Tarım Kampı” etkinliği İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından üçüncü kez düzenlendi.

 

sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen kampta öğrenciler, tarım yapılan birçok alanda uygulamalı olarak bilgilendirildi. Bu yıl “Kalkınma ve Sürdürülebilir Turizm” temasıyla gerçekleştirilen kampa Mavişehir İlkokulu’ndan 26 çocuk katıldı.

 

Kampın ilk gününde Foça ilçesinde ekolojik bir çiftliği ziyaret eden öğrenciler burada, zeytin yetiştiriciliği, ot yolma, bahçe işleri, organik ürünlerle beslenmenin önemi gibi konularda bilgiler aldılar.

Kamp boyunca Menemen ve Urla ilçelerini de gezerek ürünleri yerinde gören öğrenciler, kendi elleriyle fesleğen diktiler, tarladan çilek toplayıp yediler. Saanen keçi çiftliğini gezip keçileri elleriyle besleyen çocuklar, ekolojik turizm hakkında bilgi alıp atlarla keyifli zamanlar geçirdiler. Ayrıca kamp kapsamında büyükbaş hayvan işletmesini gezen çocuklar yem bitkileri yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve beslenmesi hakkında bilgi alırken, hayatları boyunca belki de hiç göremeyecekleri bir olay yaşayarak canlı doğuma şahit oldular.

 

Kampın 4. gününde İl Müdürlüğü toplantı salonunda, İzmir Ticaret Borsası tarafından yürütülen “Toprak ve Çocuk” Programı kapsamında yıl boyunca tarımla ilgili eğitimler alan öğrencilerin de katıldığı bir eğitim düzenlendi.  Eğitimde bir araya gelerek tecrübelerini paylaşan çocuklar “Kırsal Turizm” ve “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri” konularında İl Müdürlüğü personelinden bilgiler aldı. Çocuklar ayrıca Zeytincilik Araştırma Enstitüsünü de gezerek fidan üretim tesisleri ve materyalleri hakkında bilgiler edindiler.

 

Etkinliğin kapanışında konuşan İl Müdür Vekili Musa Bakan; “Lider Çocuk Tarım Kampı, Bakanlığımızın tüm illerde uyguladığı önemli bir projedir. Öğrencilerimiz üç gün boyunca mühendis arkadaşlarımızla çiftliklerde, tarlalarda, bahçelerde gezdiler ve gözlem yaptılar. Burada kazandıkları tecrübeler hayatlarında önemli izler bırakırsa bizler hedefimize ulaşırız” dedi.

 

En Büyük Hediye Lider Çocuk Tarım Kampı

 

Kampa katılan öğrencilerden Sarp Coşkun ise; 4 gün boyunca kampta kazandığı tecrübeleri anlatarak “hayal bile edemeyeceğimiz, yıllar sonra bile anlatacağımız çok güzel günler yaşadık. Bize bu imkânı veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu son senemizde bizlere verilen en büyük hediye Lider Çocuk Tarım Kampıydı” dedi.

 

Kampa katılan öğrencilerle birlikte etkinliğe rehberlik eden Sınıf Öğretmeni Sevda Gençoğlu, “3 gün boyunca ben ve çocuklarım inanılmaz tecrübeler edindik. Doğanın güzelliğini ve zenginliğini keşfettik. Ülkemizde tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesi için yapılan çalışmaları yerinde görmek ve bu işletme sahiplerinin özverili ve inançlı çalışmalarına şahit olmak çok güzeldi. Çünkü bunları görmek, güzel ülkemizdeki tarım topraklarının ve hayvancılığın gelişebilmesi için bir öğretmen ve bir birey olarak içimde bir umut yeşertti. Bize bu projede olma şansı verdiğiniz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılan 26 öğrenci daha sonra katılım belgelerini alarak unutamayacakları anılar, tecrübeler, keyifli zamanlar ve eşsiz bilgilerle okullarına döndüler.


Yazan - 5 Haziran 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x