Polatlı lisanslı depoculukta bir adım daha atıldı


POLATLI – Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile TOBB’un ortaklaşa kurduğu Lisanslı Depoculuk AŞ faaliyete başladı.

Polatlı’da düzenlenen törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı. Bakan Mehdi Eker konuşmasında, Türkiye’nin tarım ürünleri hasılasında 8 senede 23 milyar 62 milyar dolara çıktığını belirterek, bu kalemde Avrupa’da ilk sıraya geldiğini söyledi. Lisanslı depoculuk sisteminin Türk hazinesinin yükünü büyük oranda azaltacağını ifade eden Eker, ilk etapta ürünlerin, senetle el değiştireceğini, gerekli düzenlemelerin ardından elektronik ortamda ticaretin başlayacağını belirtti. Bakan Eker, bu sistemle sanayicilerin istediği miktarda ürünü kolayca temin edebileceğini bildirdi.

Öte yandan, Bakan Mehdi Eker, Şu anda hububat piyasasına müdahale eden sistemin benzerinin hayvansal ürünlerle ilgili de kurulmasına yönelik çalışmaların başladığını duyurdu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında lisanslı depoculuk sayesinde çiftçilerin ürünlerini değerin altında ellerinden çıkarmak zorunda kalmayacaklarını vurguladı. Şu ana kadar tek bir şirketin lisans aldığını ve kapasitenin 40 bin ton olduğunu belirten Yazıcı, lisans alan şirket sayısının artırılması ve kapasitenin 2 milyon tona ulaşması için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte çalışacaklarını vurguladı.

Üretici, sanayici ve tüketici kazanacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, sistemin daha etkin bir tarımsal politika oluşturulmasına yarayacağını kaydetti. Hisarcıklıoğlu devlet, üretici, sanayici ve tüccarın kazanacağı modelde Türkiye’nin tarımsal ürün ticaretinde çağ atlayacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, dünyada spot borsacılık devrinin bittiğini, ürünlerin elektronik ortamda el değiştirdiğini belirterek, “Şu anda ülkemizde bir yıl içinde tüketilecek hububatın yüzde 90’ı lisanslı depolar olmadan piyasaya arz ediliyor. Arz fazlası oluşunca doğal olarak ürünün fiyatı düşüyor. Böyle olunca hem üretici, hem tüketici kaybediyor. Lisanslı depoculuk bunun önünü kesecek” diye konuştu.

Bakan Yazıcı buğday fiyatını ikiye katladı

Lisanslı depoculuk tanıtım toplantısının ardından bakanlar ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu sistemin uygulanacağı Polatlı Ticaret Borsası’na geçtiler. Borsa seans salonunda Bakan Eker ile Bakan Yazıcı alım-satım işlemi yaptılar. Polatlılı bir üreticinin 12 tonluk ürünü Bakan Eker tarafından tonu 650 liradan açık artırmaya çıkarıldı. Yapılan açık artırmada en yüksek fiyatı ton başına 1200 lira ile Bakan Yazıcı verdi. Üreticiye alım satım işlemi karşılığında 18 bin lira ödeyecek olan Bakan Yazıcı piyasa fiyatını da ikiye katlamış oldu.

 


Yazan - 7 Eylül 2011. Kategori TARIM, YEM & KATKI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x