‘Lukaşenko hoşgörüsünün dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz’


20161111_2_20073625_15924630_web

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lukaşenko hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

 

MİNSK (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Lukaşenko hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz. Bize her fırsatta demokrasi, hoşgörü, insan hakları dersi vermeye kalkan, ancak attıkları adımlarla Müslümanların haklarını kısıtlayanların bundan gerekli dersleri çıkarmalarını da ayrıca diliyorum.” dedi.

 

Bağımsızlık Sarayı’nda, iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşme ve anlaşmaların imza töreni sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Erdoğan, Lukaşenko ile gerek dar kapsamlı, gerek heyetlerarası yapılan görüşmenin çok verimli geçtiğini, finalinde de 9 anlaşmayı sonuç bildirgesiyle imzalanması suretiyle nihayete erdirdiklerini aktardı.

 

Belarus’a ilk resmi ziyareti vesilesiyle ikili işbirliğinin bütün boyutlarını değerlendirme imkanı bulduklarını belirten Recep Tayyip Erdoğan, “Bu adeta farklı bir milat ve başlangıç olacaktır. Bu görüşmemizde bölgesel ve küresel konuları da ele alma fırsatımız oldu. Gerek askeri konulardaki gelişmeler, gerek siyasal alandaki gelişmeler, bölgedeki bu gelişmelerin şu andaki izlediği yol bunları değerlendirme imkanını bulduk.” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, ekonomik ve ticari sorunları değerlendirme fırsatı bulduklarını, zira 2013, 2014 ve 2015’te bir gerilemenin söz konusu olduğunu vurgulayarak, 520 milyon dolardan 400 milyon dolara kadar bir inişin yaşandığını aktardı.

 

Şu anda mutabık kalınan bir rakam olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz 1 milyar dolara ulaşmak. Ve Belarus’la Türkiye, ki ikimizin nüfusu yaklaşık 90 milyonu buluyor, bu nüfusla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine rahatlıkla ulaşma imkanımız mevcut. Bunu yakalayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Erdoğan, imzalanan ortak bildirinin de ilişkilerin geleceği açısından çok ciddi bir yol haritası çizdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

“Bildiri, liderler olarak kararlılığımızı ve önümüzdeki döneme yönelik müşterek hedeflerimizi kayda geçiren bir rehber niteliğindedir. Ayrıca ilgili bakanlarımız nükleer enerjiden tarıma, ticareti teşvikten eğitime kadar pek çok alanda Belaruslu muhataplarıyla anlaşmalar ve protokoller yaptı.

 

Aslında aramızda finans sektöründe de çok ciddi adımlar atmamız mümkün. Bunun için bankacılık sektörümüzün atabileceği adımlar burada söz konusudur. Hatta özellikle hatırlatmakta fayda görüyorum, gerekirse Merkez bankalarımızın kendi aralarında görüşmeleri suretiyle yerli paraya da bu ticaret hacmi içerisinde girebilme anlayışımız söz konusudur. Böyle bir adımı dahi atabiliriz, bunu da kayıtlara ilgili bakan arkadaşlarımız geçirirse isabetli olur diye düşünüyorum.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılının ilk yarısında Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın da gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

“Türk milleti ülkesine sahip çıktı”

 

Erdoğan, Türkiye-Belarus arasında ilişkilerin kültürel boyunun da çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Bugün iki ülke vatandaşları arasındaki dostluğun sembollerinden biri olan ve süreci taçlandıran Belarus Minsk Camisi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, “Tarihi itibarıyla, bugüne gelişi itibarıyla, yaklaşık bir asırlık mazisi itibarıyla bu caminin anlamı, manası çok çok önemli.” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, Lukaşenko’ya caminin inşası sürecine verdiği destek için teşekkür ederek, şöyle devam etti:

 

“Avrupa’da İslam karşıtlığının, farklı din ve kültürlere karşı ayrımcılığın, ibadethanelere yönelik saldırıların tırmandığı bir dönemde Minsk Camisi’nin anlamı çok büyük. Lukaşenko hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz. Bize her fırsatta demokrasi, hoşgörü, insan hakları dersi vermeye kalkan, ancak attıkları adımlarla Müslümanların haklarını kısıtlayanların bundan gerekli dersleri çıkarmalarını da ayrıca diliyorum.”

 

Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişimine maruz kaldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O gece Türk milleti tarihe geçecek bir mücadeleyle ülkesine, demokrasisine ve meşru yönetimine sahip çıktı.” diye konuştu.

 

Darbe girişimi sonrasında ilk arayanlardan birisinin de Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko olduğunun altını çizen Erdoğan, Belarus’un sadece iyi günde değil, kötü günde de Türkiye’nin yanında olduğunu hissetmenin çok değerli olduğunu ifade ederek, Belarus halkına teşekkürlerini iletti.

 

Belarus’un, Lukaşenko’nun önderliğinde ciddi ilerlemeler kaydettiğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, dış politikada ve ekonomide aktif bir açılım politikası izlendiğini kaydetti.

 

Dünyanın bölgesel sorunlarla çalkanladığı bir dönemde Belarus’un barış, istikrar ve refahını korumaya yönelik politikalarını takdirle karşıladıklarını dile getiren Erdoğan, uluslararası ilişkilerde de Belarus’un bir yandan tarafsız konumunu muhafaza ederken, diğer taraftan da bölgesel ve küresel barışa müspet katkı sağladığını anlattı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lukaşenko’ya, Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin gelişmesi için ortaya koyduğu iradeden dolayı da teşekkür etti.

 

Minsk’te Türkiye’ye yakışan bir Büyükelçilik binasının inşa edilmesi gerektiğini de vurgulayan Erdoğan, Lukaşenko’ya Büyükelçilik binası yapılması için 10 dönümlük arazinin tahsis edilmesi konusunda ricada bulunduğunu söyledi.

 

Recep Tayyip Erdoğan, Alexander Lukaşenko’ya iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesi için ortaya koyduğu irade dolayısıyla teşekkür ederek, imzalanan anlaşmaların hayırlı olmasını diledi.


Yazan - 12 Kasım 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x