‘Lütfen beni öldürmeyin’


Halk arasında ‘Süleymancık’ olarak bilinen ‘Türk keleri’nin korunması için kampanya başlatıldı.

 

Mehmet ÇINAR / (DHA)  

 

 TÜRKİYE Kurbağa ve Sürüngenler Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu, dünyada bilimsel olarak ilk kez Türkiye’den bildirilen ve halk arasında ‘Süleymancık’ olarak adlandırılan ‘Türk keleri’nin korunması için ‘Lütfen Beni Öldürmeyin’ kampanyası başlattı.

 

Bir yıl önce kurulan topluluk, dünyada ‘Türk keleri’ olarak anılan ‘Hemidactylus Turcicus’un evlerde görüldüğünde hemen öldürüldüğünü belirledi. Zararsız, zehir taşımayan ve geceleri insanlar uyurken başta sivrisinek olmak üzere birçok böcek türünü temizleyen, bir anlamda biyolojik silah olan Türk keleri için topluluk ‘Lütfen Beni Öldürmeyin’ kampanyası başlattı.

 

Topluluğun kurucusu, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen, halk arasında ‘Süleymancık’ olarak bilinen, yaklaşık 10 santimetre boyundaki, geniş parmaklı Türk keleri’nin esas dağılım gösterdiği bölgenin İzmir’den Şanlıurfa’ya kadar olan kesim olduğunu söyledi.

 

İnsanların Türk keleri’nden korkmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bayram Göçmen, insanlara uyurken zararı olmayan Süleymancık’ın evlerdeki sivrisinek, sinek ve diğer böcek türlerini temizleyen yararlı bir tür olduğunu vurguladı.

 

Saha araştırmalarında insanların Türk keleri’ni çok fazla öldürdüğünü belirlediklerini açıklayan Prof. Dr. Göçmen, “Lütfen Türk keleri’ni öldürmeyin, onlara kıymayın. Evlerde kimyasal ilaçlar kullanılarak temizlemeye çalıştığımız sinek ve böcekleri Süleymancık yiyerek yok ediyor.

DİĞER HABERLER
Beypiliç Bayileri Bir Yılın Yorgunluğunu Antalya’da Attılar

 

Süleymancık, doğanın kendi kanunlarını kullandığı biyolojik bir silah aslında. Süleymancık, geceleri rahatsız etmeyecek ölçüde çok küçük tiz sesler çıkarır” dedi.

 


9 Temmuz 2012. 14:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x