M.Mehdi Eker’in İtalya’da Fao Temasları Sürüyor

20 Haziran 2013. 12:56

bakan-eker-fao-konseyi-adayligi-icin-destek-istedi-IHA-20130618AW000893-1-t

 

​FAO genel merkezinin ev sahipliği yaptığı 38. Konferansı’nın sabahki “Bakanlar Oturumu”na katılan Bakan Eker, öğleden sonra da FAO Genel Direktörü ile görüşüp, FAO’da çalışan Türk yetkililerle bir araya geldi. Bakan Eker, akşam da “En Az Gelişmiş Ülkelerde Gıda Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım ve Yapısal Dönüşümler” paneline katıldı.

 

 
FAO’daki temaslarını tamamladıktan sonra kendisini izleyen Türk basın mensuplarına bilgi veren Bakan Eker, “FAO Genel Direktörü Graziano da Silva ile Türkiye-FAO arasındaki ortaklık programının uzatılmasıyla ilgili düşüncelerimizi paylaştık. Biliyorsunuz 2007 öncesinde Türkiye, FAO’dan teknik yardım alan bir ülkeydi. 2005-2007 arasında yaptığımız bir çalışmayla yardım alan değil, FAO’ya yardım eden ülke durumuna geldik” diye konuştu.

 

 

Türkiye’de 2007 yılında Orta Asya Alt Bölge Ofisinin kurulduğunu anımsatan Bakan Eker, şöyle konuştu:

“Türkiye, 10 milyon dolarla tarım ve gıdayla ilgili projeleri desteklemekte. Kullanılmak üzere Türkiye buraya bir fon ayırdı ve donör ülke oldu. Ortaklık anlaşması imzaladık. Bunun süresi, birinci aşaması doldu. Şimdi ikinci aşamayla ilgili FAO ile görüşmelerimiz oldu. Önümüzdeki aylarda FAO Genel Direktörü, Türkiye’ye gelecek ve Türkiye-FAO ortaklık anlaşmasının ikinci aşamasının anlaşma törenini gerçekleştireceğiz.”

Diğer Haberler:
"Sorgun"a Veterinerlik Fakültesi

 

 

Bakan Eker, Türkiye’nin bütünüyle küresel gıda problemi gibi açlık probleminin çözümünde inisiyatif aldığını dile getirerek, bu sorunun çözümüne katkı sağlamak üzere bir anlaşma imzaladığını, da Silva ile de bu konun detaylarını konuştuklarını kaydetti.

 

 

FAO programında iki saati aşkın süren bir panelde Türkiye’yi temsil ettiğini bildiren Bakan Eker, şöyle devam etti:

“Bu önemli panelde, Türkiye 2011’den itibaren dünyanın en yoksul, en düşük gelire sahip 49 ülkesinden oluşan bir konferansı var. Bu konferansa Türkiye, 10 yıllık süre içinde ev sahipliği yapıyor. Bu toplantının sonucunda İstanbul eylem planı hazırlandı. Sayın Başbakanımız bir deklarasyonda bulunarak 2012 yılı için 200 milyon dolarlık bu ülkelerde kullanılmak üzere bir kaynak tahsis edilmesini ön gördü. Biz bu konferansın ev sahibi ülkesi olarak bu alandaki küresel açlık problemini, Türkiye’nin katkılarını, İstanbul eylem planını ve bu süre zarfında hangi ülkelerde hangi projeleri hayata geçirdiğimizi, bir de geleceğe dair öngörümüzü aktardım.”

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x