Mahkeme Abant’ı Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne Verdi


Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, Bolu İl Özel İdaresinin Abant Tabiat Parkı’nın tekrar kendilerine verilmesi için yaptığı itirazı kabul etmedi.

Bolu İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, yaptığı açıklamada, Bolu İl Özel İdaresi’nin Abant’ı tekrar almak için yaptığı itirazın temmuz ayı sonunda reddedildiğini belirtti. Parkı kendilerinin devraldığını belirten Akay, Abant’ın eski güzel ve doğal görünümüne kavuşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Yaklaşık 2 ay içinde çalışmaların tamamlanacağını ifade eden Akay, öncelikle göl çevresindeki yolu rehabilite ettiklerini kaydetti.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen’in de bu konuda hassas davrandığını belirten Akay, ”Abant Tabiat Parkı’nı bu sene ortasında devraldık. Mahkeme bu şekilde karar verdi. Bunun neticesinde Bakanlıktan ödenek talep ettik. Abant’taki yapılaşmanın devamını sağlamak ve peyzaj çalışmalarının tamamlanması için. Bununla beraber İŞ-KUR kapsamında 20 işçi aldık. Onlarla beraber Abant’ta ciddi bir çevre düzenlemesine başladık” dedi.

Vali İbrahim Özçimen ile ”Abant’ta ne yapılabilir” sorusu doğrultusunda bir inceleme yaptıklarını kaydeden Akay, ”Öncelikle göl çevresindeki yolun nerelerini düzeltebiliriz, nerelerini daha doğal hale getirebiliriz şeklinde bir çalışma yaptık. Toprakla kötü görünen yerleri kamufle etmeye çalışıyoruz. Toprakla kapattığımız alanların doğal olarak çimlenmesini bekliyoruz. Bir yandan da kötü görünen yerlere canlı ağaçlarla peyzaj çalışması yapıyoruz. Ağaç dikmeye başladık. Sonbahara doğruda boylu ağaçları dikeceğiz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Patates Entegre Mücadele Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İlk etapta kötü görüntüyü kamufle etmiş olacaklarını dile getiren Akay, ”Yolun Özel İdare 2 kilometrelik kısmı bitirmişti. Şimdi geri kalan 2 kilometrelik kısmı yine doğal taşla kaplamaya başladık. Tahmin ediyorum 2 ay sonra yoldaki bu çalışmayı da bitirmiş olacağız. Daha sonra düzenlemelerini, ağaçlandırma çalışmalarını yaptığımızda Abant, eski güzelliğine, eski doğallığına kavuşmuş olacak” dedi.
 
2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı yapılan sözleşmeyle Tabiat Parkı’nı Bolu İl Özel İdaresine devretti.

İl Özel İdaresi, Abant’ta gölün çevresindeki yolu genişleterek, toprak dolguyla yolun seviyesini yükseltti. Göl dere bağlantısının önüne yapılan menfezle de su seviyesi yükseltildi.

Şehir Plancıları Odası, Bolu İl Özel İdaresi’nin Abant’ta yaptığı inşaat çalışmalarının ekolojik dengeye ve doğaya zarar verdiği iddiasıyla Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu İl Özel İdaresi arasında imzalanan işletme sözleşmesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Sakarya 1’inci İdare Mahkemesi, geçen Mart ayında sözleşmenin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurdu.

İl Özel İdaresi, Abant’a yapılan çalışmalara para aktarıldığını gerekçe göstererek kararın iptali istemiyle Sakarya İdare Mahkemesine dava açtı. Sakarya İdare Mahkemesi, Temmuz ayının son haftasında iptal istemini reddetti.

DİĞER HABERLER
16 ürüne destekleme primleri haftaya açıklanacak...

 


17 Ağustos 2011. 19:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x