MAKÜVET Uygulamalı Eğitim Kongresi Gerçekleştirildi


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası MAKÜVET Uygulamalı Eğitim Kongresi, Veteriner Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk olma özelliği gösteren kongreye ülkenin birçok şehrinden konuklar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını Veteriner Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Özlem ŞENGÖZ ŞİRİN yaptı. Özellikle klinik branşlarda uzmanlık eğitimi almanın önemine dikkat çekmek amacıyla kongreye sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kaydının alındığını belirten ŞENGÖZ ŞİRİN, uygulamalı eğitim modelinin veteriner hekimliği alanında bir hayli önemli olduğuna ve bu kongreyi gerçekleştirmekteki ana hedefin ise katılımcıların mesleğin duayeni eğitmenlerden yoğun teorik ve uygulama eğitimleri alabileceği ve bu vesileyle de sektör firmaları ile bir araya geleceği bir platform oluşturmak olduğunu ifade etti. ŞENGÖZ ŞİRİN “Çiftlik hayvanı hekimliği, At hekimliği ve Pet hekimliği alanlarının hem akademi hem de klinik sahada hizmet veren uzmanları eğitmen olarak davet ettik. Buradaki amacımız ise hem katılımcı olarak aramızda bulunan genç bilim insanlarının uygulamalı eğitim almalarını hem de hayvan hastanemizin de tanıtımı yapmak istedik. Bu tarz bir kongrenin Amerika’da yapılan bir örneği mevcut olup ülkemizde ise üniversitemiz bünyesinde Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın destekleriyle ilk kez burada gerçekleştirilmesinin gururunu yaşıyoruz”.

Kongre bünyesinde mesleğin sorunlarına ışık tutmak ve çözümlerinin irdelendiği Panel sunumları da gerçekleştirildi. Bu kapsamda Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil ÖZCAN yetiştiricilerin sorunları ve hekimlerden beklentileriyle ilgili sunumunu gerçekleştirirken, Türkiye Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu Başkanı Ümit ÖZKANAL ise üniversiteler ve hekimlerden beklentilerine dikkat çekti. “Biri bize farklı gözle bakıyor” başlıklı sunumu ile Veteriner Hekimliği sektörünün en önemli yayın organı olan Mat Media Genel Müdürü Barış KOLGU ise hekimlerin birbirleriyle olan iletişiminin daha güçlü ve mesleğin ise yüceltilmesi gerektiğini belirterek “Bu ülkenin İstiklal Marşını bir Veteriner Hekimi yazdı” diyerek mesleğin önemine vurgu yaptı.

Bildiri kabullerinde de farklı bir yöntemin izlendiği kongrede, ön eleme değerlendirmesi yurtdışındaki uluslararası bir dergi olan “Veterinary Comparative Orthopaedics and Traumatology” editörlerince yapılarak Amerika’daki Cornell ve Tufts üniversiteleri ile İtalya’daki Turin Üniversitesi’nde görev yapan ilgili branştaki akademisyenlerden oluşan bilim kuruluna gönderildi.

Kongre çerçevesinde Hayvan Hastanesinde ve Çine köyünde uygulamalı eğitimlere yer verildi. Aynı gün içinde 15 farklı workshop eğitimi uzmanlar tarafından gerçekleştirildi.

Kaynak:
https://mehmetakif.edu.tr/…/makue-ev-sahipliginde-uluslarar…


Yazan - 13 Mayıs 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x