Mali krizdeki Avrupa Birliği çatırdıyor


Mali krizle boğuşan Avrupa Birliği’nden çatlak sesler gelmeye başlarken, İngiltere üyeliğini sorguluyor.

LONDRA – İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin AB ile bağlarını yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi.

Hague, Times gazetesinde yer alan demecinde, para birimi konusunda olduğu gibi başka konularda da AB’den uzak durabileceğini kaydetti. Hague, “Euro konusu doğru çıktı, başka konular da gelecekte doğru çıkabilir. Hatta, dışarıda bulunduğumuz için daha iyi sonuçlar alabiliriz” dedi.

Hague, hükümetin küçük ortağı Liberal Demokrat Partililer nedeniyle, Avrupa konusunda istediklerini yapamadığına ve bu konuda Liberal Demokratlarla uzlaşmanın gerekliliğine dikkati çekti. İngiliz Bakan, “AB’nin yetkilerinin, İngiltere’ye geri verildiğini görmek istiyoruz” dedi./Ajanslar

Bazı Muhafazakar Partili milletvekilleri bu hafta Başbakan David Cameron’ı, Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg’in Avrupa yanlısı görüşlerini “fazla dinlemekle” eleştirmişti.

Üyelik tartışması Avam Kamarası’nda

İngiltere’de 100 bin kişi AB üyeliğinin referanduma götürülmesi konusunda imza verdi. Ülkede 100 bin ve üzeri imzanın toplanması, konunun parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda tartışılması için yeterli oluyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, 2001 yılında dönemin Muhafazakar Parti genel başkanıyken, seçimlerde AB karşıtı bir kampanya yürütmüştü.

Cameron’ın lideri olduğu hükümetin büyük ortağı, Muhafazakar Parti’nin gelecek hafta, AB ile ilişkileri ele alacağı bir toplantı yapması bekleniyor.

Muhafazakar Parti, AB’de herhangi bir anlaşma onaylanmadan önce, İngiltere’de referanduma sunulması gerektiğini düşünüyor. İngiltere, 1973 yılında AB üyesi olmuş, ancak kendi para birimini koruyarak euroya geçmemişti.

 


Yazan - 11 Eylül 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x