Malkara Festivali Yapıldı


Malkaranın sütünden Festivalinden çok Funda Arar’ın kaprisi konuşuldu ve ulusal basın dahil büyük yankı buldu

20 bin kişinin izlediği TEKİRDAĞ’ın Malkara İlçesi’nde düzenlenen ‘5’inci Tarım ve Süt Ürünleri Festivali’ne katılan sanatçı Funda Arar, ses sistemini beğenmeyince sahneye çıkmak istemedi. Arar’ı konser vermesi için Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya büyük çaba sarfederek  ikna etti.

Malkara’da düzenlenen ‘5’inci Tarım ve Süt Ürünleri Festivali’ kapsamında 14 Kasım Stadı’nda Kubat ve Funda Arar konseri düzenlendi. Konsere, Malkara Kaymakamı Fatih Kadiroğlu, Belediye Başkanı AK Parti’li Birol Kaya, Jandarma İlçe Komutanı Yüzbaşı Sedat Akbıyık, İlçe Emniyet Müdürü Behçet Alkan ve yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

 TAYFUN TALİPOĞLU DA ŞARKI SÖYLEDİ

Konserde ilk olarak sahneye Kubat çıktı. Birbirinden güzel parçalarını seslendiren Kubat, izleyiciler arasında kendisini izleyen gazeteci Tayfun Talipoğlu’nu şiir okuması için sahneye çağırdı. Ancak, şiir okuması beklenen Talipoğlu, ‘Islak ıslak’ adlı şarkıyı söyledi. Performansı ile herkesi şaşırtan Tayfun Talipoğlu izleyicilerden alkış aldı.

Gecenin finalinde ise Funda Arar sahneye siyah ve göğüs dekolteli elbise ile çıktı. Arar, şarkılarıyla festival alanını dolduran yaklaşık 20 bin kişiyi coşturdu.

Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya
“Festival İçin Gerekil Desteği Bulamadık”

Tarım ve Süt Ürünleri Festivali’nin sadece belediyenin işi olmadığını bildiren Kaya, bu işi yapanların festivale yardımcı olması gerektiğini söyledi. Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya, ”Yapacağımız festivali herkese duyurmalıyız. Festivalde tartışılacak konularda paneller, konferanslar seminerler vermeliyiz. Festivalin çok kapsamlı olması gerekiyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Ömer Fethi Gürer: “Toprağını eken her çiftçiye şartsız destek verilmeli”

Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu ise, festivalin 250 bin TL’ye mal olduğunu ve bu maliyetin büyük bölümünün Belediye tarafından karşılandığını belirtti. Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, ”2.5 yıldır Malkara’dayım. Bizlerin görüş açısını genişletecek olan sivil toplum kuruluşlarıdır. Bize rehberlik yapıp yol göstermeliler. Ben Malkara Kaymakamı olarak duyarsızlıktan rahatsızım” dedi.

Toplantıya, Malkara jandarma Bölük Komutanı yüzbaşı Sedat Akbıyk, ilçe Emniyet Müdürü Behçet Alkan da katıldı. Toplantıda, festival komitesi listesinden belirlenen 36 kişilik alt komitenin kararıyla. Festivalin muhtemelen 17 Eylül’de yapılması düşünülüyor.

MALKARA  SÜT DEPOSU

Malkara’da hayvan varlığı ve kalitesi bakımından Türkiye’de önemli bir konuma sahiptir. Özellikle süt inekçiliği ve damızlık hayvan bakımından açık pazar konumundadır.
Malkara’da 53.105 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bunun 38.000’i yüksek süt verimli saf Holstein ırkıdır. 13.383’i ise Holstein melezidir. Kalan 1.722 adedi ise Montefon, jersey ve Simental melezidir.

Malkara’da günlük süt üretimi ortalama 249.460 litredir. Bunun 20.000 litresi vatandaşın kendi tükettiği ve yoğurtçulara sattığı miktardır. Sanayiciye her gün verilen süt miktarı ortalama 229.000 litredir. Bu miktar kış aylarında 220.000 litre, bahar ve yaz aylarında ise 280.000 litredir. Böylece, Malkara’nın yıllık süt üretimi 83.752.000 litredir, Malkara’da süt üreticisi olarak toplam 5.300 kişi bulunmaktadır. Sütler tamamen makinelerle sağılmaktadır. Avrupa standartlarında hijyenik koşullara ulaşmak ve bakteri sayısını bu standartlarına indirmek için sene başında bazı tedbirler alınmış ve uygulamaya konulmuştur. Süt üreticisine 2005 yılında 3.488.672 YTL. Destekleme primi ödenmiştir. Malkara’da küçükbaş hayvan sayısı toplam 51.000’dir. Bunun 44.000 adedi koyun, 7.000 adedi keçidir. Kanatlı hayvan sayısı ise 95.272’dir. Bunların dışında kapasitesi 15.000 hayvan olan beyaz etli Amerikan hindisi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

DİĞER HABERLER
Ziraat Mühendisleri Odasında Görev Değişimi

Nuri Çağlar
Çiftlik Trakya Bürosu


19 Eylül 2010. 09:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x