Manisa Mesir Şenliği Nevruz ile birlikte kutlandı


471. Uluslararası Manisa Mesir Festivali törenleri

 Festivalin açılışı ve Nevruz kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, törende yaptığı konuşmada, mesir şenliğinin, ülkenin en köklü geleneklerinden biri olduğunu ifade ederek, ”Her geçen yıl daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlamak amacıyla, daha kuvvetli bir organizasyon için ele ele çalışmaya devam edeceğiz. 471. Festival kutlu olsun” dedi.

Mesir festivalinin açılışının ardından meydanda Nevruz kutlaması yapıldı. Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Manisa’da Nevruz’un bir başka anlam taşıdığını vurgulayarak, ”Çünkü Nevruz ile birlikte şifa olan mesir macunumuzu karıyoruz. Festivali geçmiş yıllarda olduğu gibi aynı coşkuyla, güzellikle, birlik ve beraberlik için kutlayacağız. Hem Nevruz’un hem mesir şenliklerinin hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Törende protokol üyeleri Nevruz yumurtası tokuşturdu. Muradiye Cumhuriyet İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibinin sunduğu gösterinin ardından, Türk kültüründe Nevruz konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Manisa Valisi Güvenç ve protokol üyeleri Nevruz ateşini yaktı.

Tören sonunda oluşturulan kortej, Sultan Camisi bahçesinde yer alan bimarhanedeki mesir karma törenine katılmak üzere yürüyüşe geçti. Kortejde Hafsa Sultan ve nedimelerini genç kızlar canlandırdı.

DİĞER HABERLER
Sahte Gıdadan Bıkan Dünya Helal Gıda istiyor

21 Mart 2011. 18:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x