Mantar Zehirlenmelerine Dikkat.!


unnamed

 

 

 

 

BOLU-Sonbahar yağışlarının başlaması ile birlikte ilimiz ormanlık ve kırsal alanlarında mantar yetişmeye başlaması ile birlikte halkımız da mantar toplamaya başladı.

Ülkemizde ve İlimizde doğadan toplanan mantarların tüketilmesinden dolayı birçok ölümlü zehirlenme vakası görülüyor.

Konu ile ilgili halkımızı dikkatli olmaya davet edilirken, Valilik tarafından yapılan açıklamada;

 • “Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi İlimiz ormanlık alanlarında ve kırsalında kendiliğinden yetişen çeşitli türden çok sayıda zehirli mantarların olduğu bilinmektedir.

Doğal alanlarda yetişen ve  yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak ya da pişirilerek yenmesi sonucunda ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler meydana gelmektedir.

Mantarın yenmesini takiben 2-6 saat gibi kısa bir sürede zehirlenme belirtileri; sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma terleme, ishal, ateş, karın ağrısı ile daha sonra karaciğer ve böbrek bozuklukları görülebilir. Vatandaşların bu belirtilerin görülmesi hâlinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları hayati önem taşımaktadır.

Ülkemizde her yıl onlarca insan mantar zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybediyor. İlimizde de geçen yıl yağmurum bol yağması ve ikliminde müsait olması nedeniyle bol mantar yetişmesiyle birlikte, yazık ki çok sayıda insanımız mantar zehirlenmesine maruz kalmıştır.

Mantar zehirlenmelerinden korunmanın çaresi bilmediğimiz veya kaynağı belli olmayan mantarların kesinlikle yenmemesi; bunun yerine kültür mantarının tercih edilmesidir” dedi.

Toplumumuzda doğru olduğu sanılan, ancak yanlışlığı nedeniyle tehlikeli sonuçlara yol açabilecek söylentiler bulunmaktadır.

 • Zehirli mantar kurtlanmaz.
 • Sirkeli ve tuzlu suda bekletilen mantarın zehri kaybolur.
 • Güneşte kurutulan mantarın zehri kaybolur.
 • Çayırda-çimende yetişen mantar zehirli değildir.
 • Yoğurtla yenen mantar zehirlemez.
 • Bücekler ve salyongozlar zehirli mantarları yemezler.
 • Mantar iyi pişirildiğinde zehri kaybolur.
 • Gümüş kaşık ile zehirli mantar pişirildiğinde, kaşık kararır.
 • Koparıldığında rengi değişmeyen mantar zehirsizdir.
 • Ağaçlarda yetişen mantar zehirsizdir.

Bu söylenti ve inanışların tamamı yanlıştır. Mantarı toplarken, satın alırken ve tüketirken çok dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 


Yazan - 26 Ekim 2015. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x