Mardin Kızıltepe’de Yumurta Çiftliği Kuruldu


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Güneydoğu’nun ikinci büyük yumurta çiftliği kuruldu.  
 
Günlük 70 bin tavuk yumurtası üretip satmayı hedefleyen girişimci Cebrail Dinler, amacının bu rakamı 2 katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Kızıltepe’ye 13 kilometre uzaklıkta olan çiftlik, 1500 metrekaresi kapalı toplam 20 dönümlük arazi üzerinde kurulan çiftlikte 70 bin 87 tavuk bulunduğunu belirten Cebrail Dinler, çiftlikte sadece yumurta üretimi yapıldığını kaydetti. Bu işle uğraşan arkadaşından esinlenerek girişimde bulunan Dinler, “Bölgede olmayan bir sektör, düşündüm baktım ki biz yüzlerce km uzaklıktaki çiftliklere mısır gönderiyoruz. Oradan da yumurta alıyoruz, Kayseri, Konya, Ankara, Malatya’dan alıyoruz.8 ay boyunca Egede, İç Anadolu da araştırmasını yaparak kurdum.” ifadelerini kullandı.

Çiftliği 2,5 milyon liraya yaklaşık üç buçuk ay içerisinde kurduğunu söyleyen Dinler, “Geldim buraya 2,5 milyon lira maliyet çıkardım. Dicle Kalkınma Ajansına Başvurdum buradan paketleme, servis ve inşaata yaklaşık 263 bin TL hibe desteği çıktı. üç buçuk ay içerisinde faaliyete geçti. Hem bölge ekonomisine, hem de çocukların sağlıklı gelişimine destek vermek için çiftliğini kurdum.” diye konuştu.

Yurt dışı ve yurt içine pazarlamayı düşünen Dinler, “Burada iki iki firma talepte bulundu, yurt dışı olarak şimdilik Irak’a ihraç etmeyi düşünüyoruz. Bizimle çalışmak isteyen firmalara kapımız açık. Buradan bütün iş adamlarına tavsiye ediyorum.” dedi.(cihan)

DİĞER HABERLER
13. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı

18 Aralık 2010. 09:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
lokman
lokman
10 yıl önce

bu çiftliğın telefonu falan nerde naasıl irtibata geçecez yetkili kişilere

EGE KAFES
10 yıl önce
Reply to  lokman

çiftlik EGE KAFES SİSTEMLERİ tarafından kurulmuştur.Bilgi için http://www.egekafes.com adlı adresten iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x