Mardin Tanıtım Günlerinin açılışı yapıldı


IBR_6070

 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ankara Atatürk Kültür Merkez’inde düzenlenen Mardin tanıtım günlerinin açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, Mardin’in kültür açısından zengin bir il olduğunu ve farklı inançların bir arada yaşadığını belirtti.

 

Binlerce yıl burada farklı etnik yapıların, farklı kültürlerin, inançların barış içerisinde yaşadığını dile getiren Bakan Eker, “Bizim medeniyet tasavvurumuzda, kültür kodlarımızda, hilal sistemlerimizde barışın şifresi var. Biz bu şifreyi doğru okuduğumuz kodladığımız sürece barışı yaşattık. Ama bu şifreyi anlayamaz hale geldiğimizde barış bozuldu. Biz bu şifreyi tekrar kuruyoruz. Hükümetimiz, Sayın Başbakanımızın önderliğinde 75 milyon insanı Süryanisi, Yezidisi, Müslümanı, Türkü, Kürdü, Arabıyla bu topraklarda her kim yaşıyorsa hepsini varlıklarıyla birlikte kabul edip varlıklarıyla birlikte barış içinde yaşatacak demokratik sistemi inşa etme sürecindeyiz ”dedi.

 
Bakan Eker, Mardin’in yeni bir hamle yaptığını ve daha büyük parlayan bir yıldız olarak Mezopotamya hilalinin karşısında gelişeceği, parlayacağı bir dönemin kapılarını açtığını belirtti.

 

Mardin UNESCO kültür mirası listesinde yer alacak

 
mardingunlari_JPGBakan Eker, Mardin için bir adım atıldığını belirterek “UNESCO kültür mirası listesinde Mardin yer alacak. Bütün dünya Mardin’in güzelliğini, mimarisinin eşsiz zerafetini tanıyıp muhafaza edecek ”dedi.

 

Mardin’in son düzenlemeyle büyükşehir belediyesi olduğunu ifade eden Bakan Eker,

 

Mardin kültürünün bir süreliğine de olsa Ankara’ya taşınmış olmasının Türkiye’nin zenginliği açısından önemli olduğunu belirtti.

 
Etkinlikte, Mardin Diller ve Dinler Korosu konser verdi. Konser sırasında, kentte nazardan koruduğuna inanılan tütsü yakılarak protokol üyelerinin önünden geçirildi.


Yazan - 20 Eylül 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x