Mardin’in “Çöpçü Eşek”leri İtalya’dan


Mardin Belediyesi, tarihi kentin dar ve merdivenli sokaklarında çöp toplamada kullanılmak üzere, İtalya’dan eşek siparişi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2001 yılında dünya kültür mirasına aday şehir gösterilen Yedi bin yıllık geçmişe sahip Mardin’de tarihi kentin dar ve merdivenli sokaklarının temizliği ve çöp toplanmasını sağlamak amacıyla Mardin ve komşu illerden istediği özellikte eşek bulamayan Mardin Belediyesi İtalya’nın eşekleri ile meşhur Sicilya Adasından 15 tane eşek siparişi verdi.

Mardin Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışacak eşeklerin kadrosu da yapılacak.

Konu hakkında bilgi veren Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, 5 ay önce kendisini ziyaret eden İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ile yaptıkları bir sohbette belediyedeki kadrolu eşeklerin gündeme geldiğini ve kendisinin teklifi ile İtalya’dan Mardin Belediyesine 15 adet Sicilya cinsi eşek hediye etmek istediğini, kendilerinin de Mardin’den belediyeye alacak eşek bulamayınca İtalya büyükelçisinin teklifini kabul ettiklerini söyledi.

Mardin Belediyesi bünyesinde istihdam edilen kadrolu 48 adet eşekten 10 tanesinin yaş ve çeşitli sebeplerden dolayı emekliye ayrılmalarından dolayı son bir yıl içinde eşek arayışına girdiklerini belirten Ayanoğlu, “Temizlik hizmetini üstlenen eşekler, görevliler eşliğinde denizden bin 85 rakım yükseklikte olan tarihi kentin araç girmez sokaklarını sabahın erken saatlerinde tırmanarak, hane halkının çöplerini topluyor. 562 ana arter ve dar merdivenli ara sokakları bulunan Mardin’de çöplerin ancak eşeklerle toplanabiliyor.

DİĞER HABERLER
Vadeli İşlemler Borsası kurbanlık satışı yapacak

Eşek ihtiyacımızı duyan ve İtalya’ya ihracat yapan Ordu’lu bir firmada bizimle irtibata geçerek bu eşekleri ücretsiz bir şekilde Mardin’e getirebileceğini bizlere iletince biz de kabul ettik. Konu hakkında teknik çalışmayı arkadaşlarımız yapıyor. 15 gün içinde bu eşeklerin Mardin’e gelmesini bekliyoruz. Bu eşeklerimize bir haftalık bir eğitim verdikten sonra kadroya alıp diğer Mardin’deki eşeklerimiz gibi çöp işlerinde kullanacağız.”dedi.

Ayanoğlu, çöp toplamak üzere İtalya’dan getirilecek eşeklerin öncelikle erkek ve güçlü olmasına dikkat ettiklerini sözlerine ekledi.

İtalya’dan eşek siparişi verildiği duyan Mardinli vatandaşlar ise belediyeye tepki göstererek, “Mardin’deki eşeklerin suyumu çıktı gidip İtalya’dan eşek getirecekler.” şeklinde tepkilerini ifade ettiler.

Vatandaşlardan Selman Güneş, Mardin sokaklarının merdivenli olmasından dolayı İtalya’dan gelecek eşeklerin bu merdivenlerini çıkamayacağı için belediyenin yanlış yaptığına inandığını söyledi. Güneş, buradaki eşeklerin Mardin’e ayak uyduracağını inanmadığını ifade etti. Hayvan satıcısı Mahmut Tatlıdede ise Mardin Belediyesinin eşek bulamadığı açıklamasına katılmadığını belirterek “Belediye yetkilileri gelsin kendilerine istedikleri kadar eşek vereyim.” dedi.

Abdulkadir Irız isimli vatandaş ise belediyenin İtalya’dan eşek getirecek olmasını hayretle öğrendiğini belirterek, “Burada eşek var isteyen gelir eşeklerimiz çok köylerimizde de çok. Ama İtalya’dan getireceklerse ben anlamam. Bu eşekler deneyimlidir. Her merdivenden çıkar ama İtalya’dan gelecek eşek ne bilir merdivenlerden” şeklinde tepki gösterdi.(cihan)

DİĞER HABERLER
Yapay Tohumlama Uygulaması.... Prof. Dr. F. Tahir Aksoy

6 Ekim 2010. 15:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x