Marketlerde açık süt satılacak


Hayvansal ürünlerin satış ve denetimiyle ilgili mevzuat yenileniyor. En önemli değişikliklerden biri sütte… Yirmi gün içinde yürürlüğe girecek düzenlemeyle artık tüketiciler, marketlerden de tencereyle “açık süt” alabilecek.

Marketler de çok yakında açık süt satabilecek.

Söz konusu düzenleme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, 13 Aralık’a kadar çıkaracağı 10 yeni gıda yönetmeliğinin içinde var. Yönetmeliklerin temel amacı hayvansal ürünlerde denetimi artırmak.

Bu kapsamda süt özel olarak mercek altına alındı. Özellikle kırsal kesimde yaygın olan açık süt kullanımı kayıt altına alınacak. Gerekli koşulları sağlamak şartıyla açık süt, marketlerde satılabilecek.

Çiftlik aşamasından sütün işlendiği ve satıldığı aşamalara kadar soğuk zincirin kırılmaması ve hijyen şartlarının yerine getirilmesi olduğu takdirde bunlar olacak.

Yeni dönemde hayvanların kesim şartları da değişiyor. Hayvanlar, kesimden önce şoklanacak.

Düzenlemeleri NTV canlı yayınında anlatan Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, ürünlerin, tarladan sofraya gelinceye kadar izlenerek kayıt altında olacağı ve Avrupa Birliği’nin hijyen kriterlerinin tam olarak sağlanacağı bir sistem kurulacağını söyledi.

Kavak, “Çiftliklerimizin hastalıklara karşı, özellikle hayvandan insana bulaşan hastalıklar konusunda ari hale gelmesi şartları getiriliyor” dedi

BİR YORUM

Yıllarca mandıra,bakkal ve marketlerde soğutucu tanklarda satılan çiğ süt’ü sanayici kesimin bazı akademisyenleri de yanlarına alarak Türkiye’de çiğ süt’ten kaynaklanan salgın hastalık patlak vermediği halde hastalık yaygaraları yaparak bu sütleri sokak sütü diye lanse ederek halkımıza yönelik yanıltıcı,kandırıcı propagandalar yaptılar. Bu çarpık zihniyete son verilmesi açısından önemli bir gelişme olarak görüyorum. Süt Hayvanı Yetiştiricileri ve halkımızın  süt tüketimi açısından önemli buluyorum.Bunun yanı sıra çiğ süt’ün kuralları belirlenerek hijyenik ortamda satışının yapılması halkın sağlığının ucuz ve kolay bir şekilde korunarak beslenmesinin sağlanması açısından mantıklı. Zaten şu anda batı illerimizde soğutucu tanklarda mandıra benzeri yerlerde çiğ süt parekende satılmakta olup bu yasal düzenleme ile yasallık kazanacaktır. Çiğ süt satış fiatının sadece sanayicinin insafına bırakılmaması yanı sıra rekabetin yaratılması açısından çok önemli. Bunların dışında orta halli ve fakir ailelerin tüketemedikleri fabrikasayon paketlenmiş süt ve süt ürünlerinden özellikle beslenmemizde çok önemli bir yere sahip fabrikasyon üretilmiş yoğurt’un ucuz bir şekilde tüketilebilmesi için aileler evde yoğurt yapma olanağına sahip olacaklar. Yapılan düzenlemeyi ve gelişmeyi olumlu bir gelişme olarak görüyorum.Fakat tek bir sorun var; böyle bir düzenlemenin sağlıklı çalışabilmesi için hayvan sağlığı veteriner hekimliği hizmetlerine de yani ölçüde gereken önemin verilmesi gerekir, yoksa aksaklıklar yaşanabilir, bu aksaklıklar sanayici kesimi tarafından yetiştirici ve tüketicinin aleyhine kullanılabilir, saygılarımla.

DİĞER HABERLER
Gimdes'ten helal gıda açıklaması

Adnan SERPEN
Veteriner Hekim
İZMİR


23 Kasım 2011. 19:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Adnan beyin yorumuna bire bir katılıyorum.Açık süt satışının yasaklanması değil,satış koşullarının belirlenmesi lazım.
Adnan beyin yorumuna bire bir katılıyorum.Açık süt satışının yasaklanması değil,satış koşullarının belirlenmesi lazım.
12 yıl önce

tt

mehmet
mehmet
12 yıl önce

sütün açıkta satılması yerinde bir karar aynısı yoğurtta da olmalı ben sağlık konusunda endişelenmiyorum nedeni gerek market işletmecisi gerek halk zaten iyi bildigi ürünü alacaktır böylede olması gerkli zaten hayvancılık karlı olmaktan çıkmış durumda biraz olsun nefes alabilmeli yoksa yabancı ülkelerin ne olduğunu bilmedigimiz ürünlerine muhtaç olacagız saygılar

Serkan
Serkan
12 yıl önce

Ben açıkta süt sattığımdan dolayı ceza yedim itiraz edebileceğim bir yer varmı

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x