Marmara Hamsisi de Kendini Aratıyor


Karadeniz hamsisinin bulunduğu yerde pek tercih edilmeyen ve ikinci sınıf olarak isimlendirilen “Marmara Hamsi” sini de mumla arar duruma geldik.

Marmara denizi’ni terk ederek Ege bölgesine inen hamsiyi bölgede yok denilecek kadar azaldı.

2011 yılının nisan ayına kadar marmara ve Karadeniz’de yakalanan hamsinin aralık ayında büyük oranda azaldığı görüldü.

Havaların ısınmasıyla Karadeniz’de göç olayının yaşandığı dönemde iriliği ile tanınan Marmara hamsisi azalınca Ege Denizi’nde yakalanan balıklar bu bölgede aranır hale geldi.Marmara hamsisi olarak balıkçılar tarafından  satılan Ege Denizi ürünü 8 liradan alıcı buluyor. Örneğin bugünlerde Marmara hamsisi adı altında tezgahlarda 8 liraya satılan balık, Ege bölgesinden geliyor. Şu anda bölgede yerli balık bulmak neredeyse imkansız. Bursa, Balıkesir, İstanbul gibi kentlerde 7 lira gibi fiyata Marmara hamsisi satmak da olanaksız.

Marmara balıkçıları kotadan şikayetçi

Balıkçılar, hamsi dahil Marmara’da hiç balık kalkadığını öne sürerek “”Balıkçılar giderek yok oluyor. Balık sayısının azalması bunda büyük etken. Kotaların düşürülmesini talep ediyoruz. Örneğin benim teknem 32 metre ve gecelik 700 kasa kotam var. Bunun yanı sıra yıllık 36 bin kasa da buzhane kotamız bulunuyor. Bu kotalar çok yüksek, kesinlikle düşürülmeli” dediler.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulu balık ticareti yapan balıkçı esnafı Marmara Denizi’nde az miktarda sardalye çıktığını ifade ederek, “Hamsi bu dönemde ‘Altın’ gibi oldu. Yerini bulan ve yakalayan balıkçı, kasasını 120 liradan rahatlıkla satabilir. Bu toptan fiyatının en az 10, perakende satışının ise 15 lira olması anlamına geliyor” diye konuştu.

“Hamsiye hasret kalacağız”

Marmara’lı balıkçılar “Şu anda birçok yerde şoklu balık ya da Ege hamsisi satılıyor. Ocak-şubat döneminde Marmara’da hamsi zor. Ege’den akım bekliyoruz. Akım da mart-nisan dönemi belki olur ve Marmara hamsisini ancak bu aylarda taze bulabiliriz. Aslında bu dönemde Karadeniz’de de yok denecek kadar az. Bilinçsiz avlanma nedeniyle hamsi giderek azalıyor. Karadeniz’de hamsi sezonu, bir ay bile sürmedi. Şu anda hamsi, Gürcistan tarafına geçti. Bilhassa o bölgeye giden Türk tekneleri, küçük büyük demeden yakalıyor. Hamsinin peşinden gidiyorlar, yavrusunu bile tutuyorlar. Gelecek yılın ergen hamsisi, bu yıldan yavru olarak tutuluyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Böyle giderse gelecek yıllarda hamsiye hasret kalacağız.”dediler.


10 Ocak 2012. 12:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x