Marmarabirlik’ten Merdiven Altı Üretime Tepki


Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, merdiven altı zeytin üretimine tepki gösterdi.

İznik Zeytin Kooperatifi’nde basın toplantısı düzenleyen Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, İznik mali kongresi ve birliğin politikaları hakkında bilgi verdi. Zeytincinin bu yıl yaşadığı sıkıntıların Marmarabirlik’e mal edilmesinin son derece yanlış olduğunu ifade eden Asa, “Bu yıl zeytinde su kaybı ve buruşma neticesinde mahsul ince ve orta kalibrede oldu. Bu durum müstahsili mağdur etti. Bu mağduriyetin Marmarabirlik ile ilişkilendirilmesi abes olur. Biz Marmarabirlik olarak üreticilerimiz mağduriyetini gidermek için yağlık zeytin fiyatına 35 kuruş ilave ettik ve 16 bin 815 kilo yağlık zeytin aldık. Bu şekilde bir nebze de olsa ortaklarımızın mağduriyetini giderdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Marmarabirlik olarak üreticilerin haklarını korumak ve iyileştirmek adına Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’a ve Bursa Valiliği Tarım Komisyonuna bir rapor sunduklarını, bölgenin afet kapsamına alınması ve sofralık zeytine kilo başına destek verilmesini talep ettiklerini anlatan Asa, “Biz üzerimize düşen görevi yaptık. Birlik olarak ortaklarımızı sigortaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Afete karşı üreticimiz mutlaka sigorta yaptırmalı. Sigorta konusunda biz de Marmarabirlik olarak müstahsile yardımcı oluyoruz. Yaptırdıkları sigorta ücreti bir sonraki dönemde verdikleri zeytin ücretlerinden kesiliyor” diye konuştu.

Marmarabirlik’in en büyük sıkıntısının merdiven altı işletmeler olduğuna dikkat çeken Hidamet Asa, “Hatay’dan alınan zeytin bizim bölgenin zeytini ile karıştırılıp Gemlik tipi zeytin olarak piyasaya bizden ucuz fiyata sunularak haksız rekabet oluşturuluyor. Kilosu bir liraya alınan zeytinle Marmarabirlik’in zeytinini kıyaslıyorlar. Marmarabirlik Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’ndan denetim yapmasını istedi. Fakat şimdi merdiven altı değil, merdiven üstü işletmelerle de mücadele etmeye başladık. Denetimlerin yetersiz olması yüzünden bizim bölgemizdeki zeytin üreticisi büyük zarar görüyor. Bunun mücadelesini de yapmaya devam ediyoruz” dedi.

 

 


5 Mart 2012. 20:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x