Marmarabirlik bu yıl ihracatta “rekor” bekliyor


yesil zeytinMarmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ihracatta ulaştıkları noktaya bakıldığında hem miktar hem de tutar bakımından 2013’ün rekor yılı olacağını öngördüklerini bildirdi.
Marmarabirlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, Yönetim Kurulu Başkanvekili Şevket Karagöz, Pazarlama Satış Müdürvekili Tuncay Kural ve Marmarabirlik Avrupa Temsilciliğinden Süleyman Davarcı, Avrupa pazarında yıl başından itibaren uygulanan “çoklu bayilik” sisteminin ilk 6 aylık değerlendirmesini yapmak üzere bayilerle Almanya’nın Köln kentinde bir araya geldi.
Toplantıda, bayilerle geçmiş dönem analizleri, 2013 yılının ilk 6 aylık performansı, yıl sonuna kadar olan planlama ve hedefler, yeni ürün tanıtımları ile yeni yapılacak pazarlama aktiviteleri çok yönlü değerlendirmeye alındı.
Asa, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’da tek distribütörün faaliyet gösterdiği ülkelerde 2011 yılında 3 bin 777 ton, 2012’de 2 bin 680 ton satış gerçekleştiğini hatırlattı.
“Çoklu bayilik” sistemine geçişin ardından satışların önemli ölçüde arttığına dikkati çeken Asa, “2013’ün ilk 7 ayında 2012’nin toplam satışına ulaşılmıştır. Aynı bölgede yıl sonunda yeni bayilik yapılanmasıyla 5 bin 500 tona ulaşmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 2013 yılında yapılacak toplam ihracat hedefimizi 6 bin ton olarak belirledik. Marmarabirlik olarak orta vadede hedefimiz ihracatla birlikte 35-40 bin ton civarında ürün satmak. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadesini kullandı.
Tutar bazında Avrupa’da son 4 yılda yapılan ortalama ihracatın 15,2 milyon dolar olduğu bilgisini veren Asa, bu yıla ilişkin dış satım hedeflerinin 28 milyon dolar olduğunu bildirdi.
Miktar ve tutarda büyümeye paralel olarak karlılığın da bu yılın 6 aylık döneminde sadece yapılan ihracatta 3,15 milyon liraya ulaştığını belirten Asa, “Tek bayili sistemle ticari faaliyet gösterilen bölgede, çoklu bayi sistemine geçişle miktar olarak yüzde 37,05 ve tutar olarak da yüzde 53,74 büyüme kaydedildi. İhracatta bugün gelinen noktaya bakıldığında hem miktar hem de tutar bakımından 2013’ün rekor yılı olacağını öngörüyoruz” değermendirmesinde bulundu.
Gözde ürünler; “Gold ve Kuru Sele”
Man in olive grove checking for rainAsa, Avrupa’daki çoklu bayilik sistemiyle piyasaya sunulan ürün çeşitliliğinin de arttığına işaret ederek, tek distribütör döneminde bölgeye sadece 75 farklı barkodla ürün gönderildiğini, yeni sistemde bayi talepleri doğrultusunda bu sayının 114’e çıktığını belirtti.
Ar-Ge birimine önem verdiklerini vurgulayan Asa, şunları kaydetti:”Ürün çeşitliliğimizi her geçen gün artırıyoruz. Amacımız; kalitemizi en iyi seviyeye çıkarmak. Her etnik grubun damak tadına uygun ürün çeşitliliğiyle satışlarımızı daha da artıracağız. Piyasaya sunduğumuz ‘Gold ve Kuru Sele’ raflarda yerini aldı ve sürekli istenen ürünler haline geldi. Denemesi yapılan kalamata ve pastörize edilmiş pet salamuralı yeşil zeytinlerin üretim süreci devam ediyor. Bunun yanında ihracat miktarımızın artırılmasına yönelik olarak reklam çalışmaları, bayi araç giydirmeleri ve market içi tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Amacımız; çok ürün satmak ve dolayısıyla üreticiden çok ürün almak.”
Marmarabirlik ürünleri, yıl başından itibaren anlaşma sağlanan Kreis firması aracılığıyla İsviçre ve Avusturya’nın önde gelen ulusal zincir marketlerinin raflarında da yerini aldı. Böylece Marmarabirlik ilk defa etnik pazar dışında farklı kültürdeki tüketicilere ürünlerini sunmaya başladı.


Yazan - 27 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x