Marmaris’te Milyonlarca Arı Telef Oldu


İlçede hafta sonu etkili olan şiddetli yağmurun ardından bazı köylerde meydana gelen su taşkınları dolayısıyla 4 bin kovandaki milyonlarca arının telef olduğu belirlendi.

 

MUĞLA  – Marmaris’te hafta sonu etkili olan şiddetli yağmurun ardından bazı köylerde meydana gelen su taşkınları dolayısıyla 4 bin kovandaki milyonlarca arı telef oldu. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, ilçede cumartesi gecesi ve pazar sabahı etkili olan yağmurun bölgedeki çok sayıda arıcıyı zarara uğrattığını söyledi.   Köyleri dolaşarak arıcıların zararlarını tespit etiklerini belirten Çiftçi, “İlk belirlemelere göre 4 bin kovan zarar gördü. Tespit çalışmalarımız devam ediyor. Zarar gören kovan sayısı daha fazla olabilir” dedi.   En fazla zararı Hisarönü köyünün Değirmenyanı Mahallesi’ndeki yağmur sularına kapılan arı kovanlarının gördüğü öğrenildi.

 

Ordu’dan çam balı üretmek için geldiği Değirmenyanı’ndaki bir vadiye kovanlarını koyan Naci Aktaş, bin 400 kovanının yaklaşık bininin kaybolduğunu söyledi.

 

Yaklaşık 200 bin lira zararı olduğunu ifade eden Aktaş, “Kovanlarımızın yüzde 90’ı hasar gördü. Yüzde 70’i sel sularına kapılarak kayboldu. Kovanlarda milyonlarca arı vardı. Şu anda burada kalanlar, kovanların yüzde 30’u. Ancak bunların da çoğu hasar görmüş durumda. Kalan arıları hayata döndürmeye çalışacağız. Tekrar arıcılığa devam etmeye çalışacağız. Yetkililer de yardımcı olursa çok iyi olur” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Raflarda inekten çok, arı sütü var- Arısız bal üretiyorlar...

 

Aktaş, İlçe Tarım gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin bölgeye gelerek ilk tespit çalışması yaptığını kaydetti.

 

Marmaris’te hafta sonu etkili olan yoğun yağış nedeniyle Hisarönü köyü ve Bozburun beldesinde çok sayıda evi su basmış, kümes hayvanları telef olmuştu.(Dünya)


Yazan - 2 Ocak 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x